آریاندخت، زنی در لباس معلمی اما عاشق هنر

یک روایت؛ داستان معلمی که یک مدرسه دوستش داشتند

آریاندخت، زنی در لباس معلمی اما عاشق هنر

سمانه ملازینلی

روزی روزگاری ساختمان مدرسه شرف واقع در خیابان سلمان، شاهد حضور زنانی بود که دیگر در میان ما نیستند. زنانی که خاطره آفریدند، زنانی که متفاوت بودند و زنانی که با تدریس علم، دنیا را محل بهتری برای زندگی می کردند. از میان این زنان فرهنگی و فرهیخته، مرحوم آریاندخت ثوابیه زنی بود که هم نام باجذبه ترین معلم مدرسه را به خود گرفت و در کنارش نام اولین معلمی که تئاتر را به مدرسه دخترانه یزد آورد و این­گونه زنِ گزارش ما شد تا قلم برایش روی کاغذ بنویسد و به یادگار بماند.

نامش آریاندخت بود اما همه او را خانم­آقا ثوابیه صدا می زدند. دلیل اینکه چرا این اسم را برایش انتخاب کردند را کسی نمی داند و حتی همه­ی کسانی که از او حرف می زنند اسم اصلی خانم ثوابیه را به کلی فراموش کرده اند و حتی برخی می گویند مگر اسمشان خانم آقا نبود، کی عوض کردند و آریاندخت گذاشتند. به هرحال چه آریاندخت و چه خانم­آقا، هردو صحبت از یک نفر است، زنی که شاگردانش اکنون ۷۰ و ۸۰ ساله هستند و خاطرات محو و دوری از معلمشان به یاد دارند. خانم ثوابیه معلم زبان مدرسه­ی شرف، قدیمی ترین مدرسه دخترانه یزد بود.‌ فردی که فقط یک معلم ساده نبود بلکه فعالیت های متنوعی نیز در این مدرسه دخترانه که از ششم دبستان تا ششم دبیرستان را داشت، انجام می داد.

با خانم مرآت که هم کلام می شوم ابتدا از مدرسه ی شرف حرف می زند و می­گوید: در سال ۱۲۸۲ اولین مدرسه ی دخترانه یزد از طرف میسیون مسیحی توسط زنی انگلیسی به نام الینه برایتی، به صورت مکتب خانه تاسیس شد. در سال ۱۳۰۰ بانو آرمنوهی آیدین از طرف الینه برایتی به یزد آمد او عاشق شغل معلمی بود و با جمع آوری اعانه، کمک دوستان ایرانی و اروپایی زمین مدرسه در محله­ی پشت تل به مساحت دو هزار متر خریداری کرد و آن را ساخت و نام مدرسه را ایزد پیمان گذاشت. نام این مدرسه بعدها به نام اشرف پهلوی تغییر کرد و بعد از انقلاب نیز نام مدرسه شرف را به خود گرفت.‌ میس آیدین مدیر مدرسه ایزدپیمان، ارتباط خوبی با آریاندخت ثوابیه داشت و حتی به منزلشان رفت و آمد می­کرد.

بانو آریاندخت دبیر و آموزگار کلاس اول متوسطه و معلم دروس انگلیسی ششم ابتدایی، خانه داری و تاریخ آن مدرسه بود. اما در کنارش معلمی بود که تمرین و اجرای نمایش را به مدرسه آورد. حتی گفته می شود در جشن مدرسه و در مقابل بازدید یکی از مسئولان از مدرسه دخترانه در یزد، نمایشی که با کمک خانم دکتر کُخ یکی دیگر از مربیان زبان مدرسه تمرین کرده بودند را به زبان انگلیسی اجرا کردند. اینکار خیلی جای حرف دارد و موجب حیرت خانواده ها و مسئولین شده بود‌. چون آن زمان هنوز بیسوادی در بین مردم رایج بود و کسی انتظار نداشت که فرزندش تئاتر کار کند آن هم با زبان انگلیسی.

برای مطالعه ادامه مطلب، شماره ۱۷۲ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.