آیا کارآفرینان در حال ترک یزد هستند؟

پرگار| همزمان با اوج گیری مشکلات اقتصادی و افزایش بیکاری سیل تعطیلی کارخانه ها و فروش واحدهای تولیدی به راه افتاده که پیامدها و تبعات آن بیش از بیکاری صرف است.
بحران تولید در سایه عدم تامین مواده اولیه و فعالیت با نیمی از ظرفیت تولید، بیکاری و به دنبال آن تعطیلی کارخانه ها و سخت شدن شرایط معیشتی مردم به ویژه دهک های پایین این روزها نقل هر مجلسی بوده و خبر از کاهش تاب و تحمل مردم می دهد. این در حالی است که مردم هر روز در انتظار اتفاق نو و تازه ای شب را صبح رسانده تا زندگی آن ها را تحت شعاع قرار دهد اما با شرایط دشوارتری مواجه شده و زندگی مشکلات بسیاری را پیش روی آنان می گذارد.
متاسفانه وضعیت تولید در کشور هنوز در شرایط نامساعدی قرار دارد و همچنان اخباری از تعطیلی کارخانه های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می رسد تا جایی که رئیس قوه قضائیه در نشست روسای دادگستری های سراسر کشور با بیان اینکه امروز «معیشت مردم» مرکز و هدف اصلی حملات دشمن و به راه انداختن جنگ روانی است، خطاب به روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور تاکید کرد که به هیچ عنوان اجازه ندهند کارخانه یا واحد تولیدی به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شود و کارگران بیکار شوند.
نوسانات ارزی، تحریم ها و عدم حمایت از تولید ملی به صورت اجرایی همچنین سایر موانع در تولید، مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی کشور را تا تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از آنان پیش برد.
با توجه به وضعیت اقتصادی و نیز چشم انداز آینده استان شنیده شده که موج آرام و البته خاموش مهاجرت کارخانه داران و صاحبان بنگاه های اقتصادی و کارآفرینان از استان آغاز شده است و خبر از بحرانی شدن وضع اقتصادی می دهد که به زودی متولد خواهد شد.
گرچه رئیس خانه صنعت و معدن استان در واکنش به آغاز مهاجرت نخبگان اقتصادی از استان یزد با اعلام اینکه آمار مستندی در این خصوص ندارد، می گوید: به نظر نمی رسد که چندان هم نادرست باشد چراکه فشارهای مالیاتی، بدهی های بانکی و عدم تامین مواد اولیه و بدتر از همه این ها نوسانات ارزی و جهش قیمت ارز فشارهای زیادی را به تولید کننده وارد می کند.
سیدعلی اکبر کلانتر با بیان اینکه تولیدکننده واقعی شفاف است ادامه داد: یزد در مقایسه با سایر استان ها از تعطیلی کمتری برخوردار بوده و واحدها به هرشکلی که توانستند حتی با کمترین میزان ظرفیت به تولید ادامه دادند اما تعطیلی بسیاری از کارخانجات و واحدهای تولیدی نتیجه بی توجهی به تولید ملی بوده که تبعات بسیاری برای اقتصاد کشور به همراه داشته است.
وی با ابراز نگرانی از وضعیت تولید و فعالیت واحدهای صنعتی افزود: متاسفانه ورود بانک ها به فعالیت هایی که در حوزه کاری آن ها نیست و بنگاه داری محسوب می شود منجر به بیشتر شدن مشکلات اقتصادی و تعطیلی کارخانجات شده است.
روشن و واضح است در چنین وضعیتی که ناشی از سوء مدیریت چندین ساله و بی توجهی به تولید ملی است می تواند اقتصاد کشور را به سمت وابستگی صرف به واردات هدایت کند در حالیکه توجه به ظرفیت های موجود در کشور می تواند کلید رفع مشکلات اقتصادی باشد و به کمک واحدهای تولیدی برود. البته بهره مندی از ظرفیت کشور به مدیریت درست و توانمندی نیاز است و تا زمانی که مسئولان خواب باشند نمی توان انتظار حل مشکلات را داشت.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.