ابهام دنباله پرونده ثبت جهانی بادگیر یزد با حکومت طالبان

دل نگران تکه‌ای از ایران بزرگ؛

ابهام دنباله پرونده ثبت جهانی بادگیر یزد با حکومت طالبان 

فاطمه رهبر

کاروانسرا، بادگیر، قلعه، بافت تاریخی، کمال‌الدین بهزاد، ناصرخسرو بلخی، سمرقند، رودکی سمرقندی، مولوی بلخی، عطار نیشابوری، خراسان بزرگ و … این واژه‌های آشنا همان ادبیات، فرهنگ، میراث، زیست و حتی حیات مشترک ایران و افغانستان هستند که روزگاری نه چندان دور و البته به مرور زمان به واسطه سیم‌های خارداری به نام مرزهای سیاسی از هم فاصله گرفتند، یکی را به ایران و دیگری را به افغانستان بخشیدند و اینگونه جدایی ایران از افغانستان که تکه‌های همدیگر بودند، آغاز شد.

جدایی ایران و افغانستان از هم، در طول سال‌های گذشته آنقدر گران تمام شد که نه تنها مشترکات میراثی بلکه منابع طبیعی و فرهنگی و … قابل توجهی از دست رفت، اما شاید این فاجعه به اندازه جدایی هرات از ایران دردناک نباشد.

آنچه امروز با حکومت طالبان تهدید می‎شود اقدامات فرهنگی و تداوم این فعالیت‌های مشترکی است که برای آیندگان اهمیت زیادی دارد، مسئله مربوط به یک داشته مهم فرهنگی است که سال‌هاست کشورهای عربی مانند امارات برای به دست آوردن آن از هیچ اقدامی فروگذار نبوده‌اند.

بادگیر، نماد تاریخی و فرهنگی شهر یزد و بخش قابل توجهی از ایران مانند کرمان و سایر نقاط کشور ماست این داشته فرهنگی مشترک میان ایران و افغانستان در سایه بی‌توجهی مسئولان و در گذر زمان به علل مختلف مانند جنگ‌های داخلی تا حدود زیادی از پهنه افغانستان حذف شده‌است و امروز کمتر جایی در این سرزمین یادگیر دارد.

مسئله پرونده ثبت جهانی بادگیر دغدغه‌ای است که یزد و از طریق ملی در قالب فعالیتی مشترک با کشور افغانستان به دلیل وجود مشترکات فرهنگی معماری و میراثی دنبال می‌کرد. مسئله مهمی که امروز با حکومت طالبان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته و مشخص نیست که این داشته­ی فرهنگی در جریان این حکومت با پیشینه‌ای که سراسر جنگ و تهدید میراث فرهنگی است، به کجا خواهد رسید. بحث پرونده‌های بادگیر مثل هر پرونده جهانی دیگری است. یعنی باید دو یا چند کشور همراه با هم باشند تا بتوانند یک اثری را که بین همه‌ی آنها مشترک است ثبت کنند. بحث فناوری بادگیر بین ایران و افغانستان مشترک است با توجه به اینکه یزد می‌خواست چنین موضوعی را پیگیری کند، این پرونده از سوی ایران و از طریق یزد شکل گرفته است. اگر چه بادگیرهای ما از نظر ساختاری، متفاوت هستند ولی از نظر فناوری ساخت شبیه هم هستند.

برای مطالعه ادامه مطلب، شماره ۱۷۲ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.