انبوه‌سازی در بافت تاریخی؛ یک راه‌حل ساده

به‌جای گسترش شهر، مردم را به بافت تاریخی برگردانید

انبوه‌سازی در بافت تاریخی؛ یک راه‌حل ساده

عاطفه ابراهیمی

 

مسکن در بسیاری از کشورها یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر خانواده است. در واقع مسکن یکی از عوامل تعیین‌کننده کیفیت زندگی است. این اصل در کشور ما نیز وجود دارد بااین‌حال تأمین مسکن در چند دهه اخیر یکی از معضلات تمام اقشار جامعه به‌خصوص خانوارهایی با درآمد کمتر هست. دولت‌های مختلف تلاش کرده‌اند از روش‌های گوناگون به این موضوع ورود کرده و راه حلی هرچند مقطعی برای آن بیایند. راه‌حل‌هایی که برای عده‌ای به خانه دار شدن منتهی شده و برخی پس از سال‌ها هنوز درگیر و دار طرح‌های مختلف مسکن هستند.

اگرچه جمهوری اسلامی همواره به‌گونه‌ای با بحث مسکن درگیر بوده و از همان سال‌های اول انقلاب با تملک زمین‌های بایر و غیر بایر شهری و توزیع آن به قیمت ارزان به مردم یا در قالب تعاونی‌های مسکن، همچنین ارائه تسهیلات بانکی با سود کم تلاش کرد تا حدودی این مشکل را رفع کند اما داستان اصلی ورود دولت به موضوع مسکن در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود که در زمان ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد در قالب مسکن مهر کلید خورد. پس از آن رؤسای جمهور بعدی با طرح‌های اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن این رویه را ادامه دادند. اینکه این طرح‌ها تا چه میزان موفق بودند بحث دیگری است. موضوع مورد بحث این روزها در یزد، گسترش و توسعه شهر یزد به بهانه ساخت این مسکن‌هاست.

داستان این روزهای شهر یزد که بسیاری از صاحب نظران و دانشگاهیان با آن مخالف هستند، توسعه شهر یزد در خارج از چارچوب مصوب شهری است. این یعنی بزرگ شدن شهر یزد یعنی نیاز به خدمات بیشتر و یعنی مشکلی بزرگ‌تر از خود شهر.

یزدی‌ها را به بافت برگردانید

در این میان راه‌حل‌های بسیاری از طرف کارشناسان امر مطرح شده است با این حال یکی از این راهکارها مناسب شرایط شهر یزد است. انبوه‌سازی در بافت تاریخی! شاید در نگاه اول عبارت انبوه‌سازی نوعی آشفتگی و ناهمگونی در بافت را به ذهن متبادر کند. اما انبوه‌سازی به سبک معماری اصیل یزدی با تلفیق سنت و مدرنیته نه‌تنها آشفتگی ندارد بلکه راهکاری مناسب برای بازگرداندن یزدی‌ها به قلب بافت تاریخی است. ساخت مجتمع‌های مسکونی در محدوده بافت تاریخی با مصالحی متناسب با بافت در یکی دو نقطه شهر نشان داد می‌توان بدون آسیب به بافت، تعداد زیادی از خانواده‌ها را در بافت سکونت داد.

با همراهی کارشناسان می‌توان مجتمع‌هایی در قلب بافت تاریخی ساخت که همسو با فرهنگ یزد بوده و البته مغایرتی با بافت نداشته باشد. می‌توان با ایجاد جذابیت‌ها و سیاست‌های تشویقی از سوی دولت، توجه بسیاری را به سوی این واحدهای مسکونی در بافت جلب کرد. یزد، شهر آپارتمان‌ها نبوده این شهر، یک شهر افقی است و نه عمودی. با این حال ساخت مجتمع‌هایی متناسب با فرهنگ بومی این شهر می‌تواند راهگشای مشکلات مسکن باشد. قدر مسلم در این راه شهرداری، مسکن و شهرسازی، نظام‌مهندسی و میراث‌فرهنگی باید در کنار هم همکاری کنند. زیرا بدون شک نمی توان یک نسخه واحد برای کل بافت پیچید هر منطقه و هر محله نیازمند یک روش منحصر به خودش است.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۸ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.