بعد از هشدار سیل، باید تاب‌آوری یزد برآورد می‌شد

 معاون اسبق عمرانی استانداری یزد:

بعد از هشدار سیل، باید تاب‌آوری یزد برآورد می‌شد

مریم دره شیری

بارش‌های سیلابی مردادماه امسال از استان‌های فارس و سیستان و بلوچستان آغاز شد و در ادامه به ۱۵ استان دیگر نیز کشیده شد. بارشی که نتیجه ورود سامانه بارشی مونسون به کشور بود و توانست رشد چند برابری بارندگی در استان‌ها را رقم بزند.

در یزد نیز در اولین روز از مرداد، هشدار و اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از اداره کل هواشناسی  و مدیریت بحران استان نسبت به بارش باران و وقوع سیل در رسانه‌ها منتشر شد. بارانی که تا پیش از آمدنش، هیچ‌کس گمان نمی‌برد می‌تواند موجب خسارت به ۱۳ هزار واحد مسکونی و تجاری شود، بسیاری از مردم یزد را آواره و بخشی از بافت تاریخی یزد را تخریب کند.

استاندار یزد بعدازاین حادثه، با اذعان به اینکه به‌هیچ‌عنوان این بارش با چنین حجمی، در سامانه‌های هواشناسی پیش‌بینی نشده بود، تجهیزات استان برای مقابله با این سیل را ناچیز توصیف کرد که کفاف کامل مقابله با سیل را نمی‌داد و این پرسش را در ذهن به وجود آورد که چرا امکانات برای مقابله با حوادث، با دیدی وسیع‌تر فراهم نمی‌شود تا شاهد جان‌باختن ۶ نفر از همشهری‌هایمان در این حادثه نباشیم، درحالی‌که از یک ماه گذشته در خصوص ورود این سامانه به کشور و بالتبع در یزد پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته بود؟

در فضای مجازی نیز زمزمه‌هایی از شکسته شدن برخی سیل‌بندها شنیده می‌شد که مورد تأیید مدیریت بحران استان قرار نگرفت و علت حجم خسارت‌های وارد شده، سرریز شدن سیل‌بندها و میزان خسارت برآوردشده در یزد، ۶۴ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال اعلام شد.

نمی‌توان جلوی حوادث غیرمترقبه را گرفت

در خصوص چگونگی عملکرد مسئولان در سیل و مهم‌ترین چالش استان در این حادثه، سید محمدرضا سید حسینی، معاون اسبق هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد با اشاره به اینکه نمی‌توان جلوی حوادث غیرمترقبه را گرفت، اظهار می‌کند: همان‌طور که از اسم سیل برمی‌آید، یک حادثه غیرمترقبه هست و آن‌طور نیست که دست کسی باشد و یا بتوان جلویش را گرفت اما به‌خاطر شرایط اقلیمی و ازبین‌رفتن پوشش گیاهی به دلیل خشکسالی‌های اخیر و عدم توجه به سیل‌بندها این اتفاق در یزد با خسارت همراه بود.

 

ادامه مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.