بگذارید یزد، شب زنده دار باشد

انگار خاک مرده در شهر پاشیده‌اند

بگذارید یزد، شب زنده دار باشد

گزارشی از نایت لایف در شهر یزد

شادی شفیعی

رونق گردشگری شبانه به فرهنگ یک شهر ارتباط مستقیم دارد و به همین دلیل در شهر کویری یزد چیزی به‌عنوان گردشگری شبانه تعریف نشده است، اما در شهرهای جنوبی کشور، گردشگری شبانه جزئی از سبک زندگی‌شان است. شهر یزد یک شهر سنتی است که به سمت مدرن شدن پیش می‌رود و درعین‌حال یک شهر با جاذبه‌های تاریخی بسیار که داشتن زیست و تفریح شبانه می‌تواند باعث رشد اقتصاد شهر و گردشگری شود.

در دنیای امروز، زندگی شهری بسیار پیچیده شده و شب و روز مشابه هم است و مردم تقریباً در همه ساعات در شهر حضور دارند، زیرا آن‌قدر سبک زندگی شهری پیچیدگی دارد و مردم نمی‌توانند از ساعت ۱۰ شب به بعد در خانه‌هایشان باشند و شهر را تعطیل کرد. باید پذیرفت که وجود زندگی شبانه پویا و سرزنده در مراکز شهری یکی از ویژگی‌های شهرهای موفق دنیاست.

انتخاب‌های محدود برای تفریح

خواسته افرادی که به دنبال زیست شبانه هستند، صرفاً بودن مکان‌هایی برای خوش‌گذرانی در شهر نیست، بلکه دیدن یزدی زنده و پویا در شب است. بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند، به این موضوع اشاره دارند که یزد، شهری است که شب‌ها خواب است. این به معنای آن است که هرقدر که یزد ما تنوع، زیبایی، قدمت و تاریخ و جذابیت برای مسافران در طول روز دارد، شب‌ها خاموش است. جز همان معدود خیابان‌ها و رستوران‌ها و ییلاق‌های بیرون شهر، جاهای چندان زیادی برای سپری کردن ساعات تفریح و تفرج برای یزدی‌ها نیست.

ساعت که از ۹ شب می‌گذرد، آدم‌ها کم‌کم از خانه می‌زنند بیرون. خستگی‌های تمام روز را گذاشتند در خانه، آمدند به دل شب. اما انتخاب زیادی برای تفریح در شب در شهر یزد نیست و حتی این انتخاب‌های محدود یک‌جورهایی برای بیرون زدن از خانه افراد را دودل می‌کند.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۹ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.