ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

فراموشی فرهنگ رانندگی در خیابان‌های یزد

ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

شادی شفیعی

ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

شهر یزد شلوغ و نامنظم شده، نقض قوانین راهنمایی رانندگی هم باعث تمام این شلوغی‌ها است. انگار شهر پر از همهمه و بی‌نظمی شده و همه می‌خواهند از این وضعیت نجات پیدا کنند. بعضی راننده‌ها به روش‌های نادرست رانندگی عادت کرده‌اند و احساس نمی‌کنند کار اشتباهی انجام می‌دهند. مثلاً کسی که در یک خیابان شلوغ اتومبیلش را دوبله پارک کرده، از ترافیکی که در خیابان ایجاد می‌کند، خجالت‌زده نمی‌شود و این کار را بازهم تکرار می‌کند. ‌البته ترافیک فقط یک مورد کوچک از روش‌های نادرست رانندگی‌ است.

قوانین فقط برای روز امتحان

خیابان‌های شهر یزد به یک پارکینگ بزرگ تبدیل شده و ترافیک راننده‌ها را عصبی و خسته کرده است. ما این روزها سبک‌هایی از رانندگی را در شهرها می‌بینیم که حادثه و تصادف‌های زیادی را به بار می‌آورند. حوادث رانندگی خسارات سنگین مالی و جانی جبران‌ناپذیری دارد، این اخبار تلخ را هر روز می‌شنویم اما خیلی‌ها هنوز قوانین راهنمایی‌ورانندگی را رعایت نمی‌کنند، انگار قوانینی که در کتاب آیین‌نامه آمده، فقط برای روز آزمون گواهینامه کاربرد داشت و بعد از آن باید فراموش شود، یا انگار تابلو‌ها و نشانه‌های احتیاطی در خیابان‌ها نصب شده که ما از کنار آن عبور کنیم و لبخند بزنیم.

گره کور ترافیک شهری

خیابان‌های صفاییه همیشه ترافیک دارند حتی کوچه پس کوچه‌های آن. شلوغی بیش از حد این منطقه که شاید به دلیل ازدحام کافه‌ها، فست‌فودهای متنوع و مغازه‌های پرزرق و برق باشد، برای ساکنان خسته‌کننده شده و گره کوری به این ترافیک افتاده که باز کردن آن بسیار سخت است. خانه علیرضا در یکی از خیابان‌های شلوغ صفاییه است که از ترافیک زیاد آن کلافه شده است: «خانه ما در یکی از خیابان‌های بزرگ و شلوغ شهر قرار دارد و از دو طرف در محاصره فروشگاه‌ها هستیم. هر باری که به خانه برمی‌گردم، دعا می‌کنم که کاش خودروها مقابل پل پارک نکرده باشند بلکه بتوانیم راحت خودرو را داخل پارکینگ، پارک کنیم، اما معمولاً این اتفاق نمی‌افتد و ما به دنبال فرار از این ترافیک خسته‌کننده، دیگر نه بوق می‌زنیم و نه اعصاب خود و بقیه را خرد می‌کنیم؛ می‌رویم کیلومترها دورتر خودرو را پارک می‌کنیم تا در ساعت خلوتی، بتوانیم ماشین خود را داخل پارکینگ بگذاریم.»

ادامه مطلب در مجله پرگار:

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.