خودکشی در صدر تماس‌های مرکز اورژانس اجتماعی یزد

گفتگو با رئیس اورژانس اجتماعی یزد

خودکشی در صدر تماس‌های مرکز اورژانس اجتماعی یزد

ضرب و شتم کودکان توسط والدین، بیشترین گزارش کودک‌آزاری

مریم دره شیری

منع خشونت علیه زنان؛ اصطلاحی که در سال‌های اخیر در جامعه به‌وفور شنیده می‌شود، جنبش و کارزارهای زیادی برای تحقق آن به وجود آمده و موجب تدوین لایحه‌ای در مجلس با عنوان حفظ کرامت زنان در برابر خشونت شده است. عبارتی که برای رسیدن به جامعه ایده‌آل، به تحقق آن نیاز داریم؛ اما اینکه تابه‌حال چقدر در باور و فرهنگ مردم این موضوع نهادینه شده که زنان از حقوق مساوی با مردان برخوردار باشند و جنس دوم به‌حساب نیایند، را باید در سطح جامعه و رفتارهای آنان جستجو کرد.

اتفاق‌هایی که زیرپوست این سرزمین در حال وقوع است از قتل‌های فجیع زنان با عنوان حفظ ناموس که به مدد فضای مجازی منتشر می‌شود تا کتک خوردن زنان در خانه خودشان به دست به‌اصطلاح همراه زندگی، این باور را تصدیق می‌کند که ما هنوز برای رسیدن به برابری راه زیادی در پیش داریم و باید به دنبال تغییر افکار و اعتقادات حتی در برخی از زنان نیز باشیم.

بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، بخش اعظمی از خشونت علیه زنان، خشونت‌های خانگی است که توسط نزدیکان صورت می‌گیرد و به دلیل اینکه در بطن خانه رخ می‌دهد، بخشی از آن همیشه به‌صورت پنهانی و غیرقابل‌شناسایی است. اکثر مواردی که به دیگران بازگو می‌شود، مشکلات جسمی، جنسی و ضرب و شتم است و مشکلات رفتاری و روانی آن به دلیل اینکه در اذهان عامه به‌عنوان خشونت تعریف نمی‌شود، بیان نیز نمی‌شود در حالی که خشونت روانی و اقتصادی نظیر تحقیر، توهین و بی‌احترامی، عدم پرداخت نفقه، گرفتن اموال زن، بی‌توجهی و نادیده‌گرفتن او در خانه، مزاحمت‌های جنسی و حتی ارسال عکس و فیلم مستهجن برای یک زن نیز خشونت محسوب می‌شود.

طبق اعلام پزشکی قانونی در سال گذشته، آمار خشونت خانگی در کشور بر اساس معاینات انجام شده ۷۵ هزار مورد بوده است که ۹۰ درصد از این آمار، علیه زنان صورت‌گرفته است. بر اساس گزارش سازمان بهزیستی کشور  ۲۷ درصد زنان ۱۹ تا ۴۹ساله، در فاصلۀ سال‌های ۹۶ تا ۹۷ مورد خشونت همسر قرار گرفته‌اند. همچنین پژوهش دیگری نشان می‌دهد ۶۶ درصد زنان ایرانی از آغاز زندگی مشترکشان تاکنون، حداقل یک‌بار مورد خشونت قرار گرفته‌اند این در حالی است که باید به این آمارها این نکته را اضافه کرد که کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی در ایران، به پلیس و مراکز حمایتی مانند اورژانس اجتماعی گزارش داده می‌شود.

 

ادامه این مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.