داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

کلاف سردرگم میدان مهدیه

داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

عاطفه ابراهیمی

داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

اگر می‌خواهید یکی از جالب‌ترین و درعین‌حال خسته‌کننده‌ترین ترافیک عمرتان را تجربه کنید، ابتدای شب به میدان مهدیه بروید تفاوتی نمی‌کند از کدام سمت وارد میدان شوید اینجا ماشین‌ها در هم گره‌خورده‌اند. سال ۸۸ مدیران شهری یزد تصمیم گرفتند که چهارراه مهدیه به میدان و زیرگذر تبدیل شود آن هم بدون دوربرگردان! حالا میدان مهدیه بیش از یک دهه است که به یکی از نقاط پرترافیک شهر یزد تبدیل شده و کلاف سردرگم ترافیک این میدان، زندگی شهروندان را مختل کرده است.

 شلوغی این میدان دلایل گوناگونی دارد از جمله وجود پزشکان و مراکز درمانی خصوصی و دولتی در بلوار طالقانی منتهی به این میدان است. از طرف دیگر تعداد زیادی مرکز آموزشی و مراکز خرید در بلوار شهید بهشتی و منتظر قائم که به زیرگذر میدان منتهی می‌شوند قرار دارد. قرارگرفتن بیمارستان مادر در ابتدای بلوار امام جعفر صادق، نبود پارکینگ مناسب در این بلوار و … همه سبب شده است حجم ورودی ماشین به این میدان بیش از حد باشد.

طی سال‌ها شهرداری یزد اقداماتی برای برطرف‌کردن و یا حداقل کاهش ترافیک انجام داده است از جمله: عریض کردن مسیرهای ورودی میدان به‌وسیله برداشتن جداول کنارگذرها، عقب بردن حاشیه دوربرگردان‌های دو بلوار بزرگ طالقانی و امام جعفر صادق (ع) و همچنین ایجاد دوربرگردان برای دو بلوار شهید منتظر قائم (عج) و بلوار شهید بهشتی. همه این اقدامات به‌صورت مقطعی به ایجاد آرامش در ساعات اوج ترافیک کمک کرد؛ اما مقطعی بود و نتوانست مشکل ترافیک این میدان که گاهی خیابان‌های هر چهار طرف منتهی به آن قفل می‌شود را حل کند.

مهدیه در گذر تاریخ

تقاطع غیرهمسطح مهدیه تنها چند سال پس از افتتاح با مشکلات ترافیکی دست‌وپنجه نرم می‌کند. طی این سال‌ها نیز متولیان و مدیران شهری از جمله شهرداران وقت و اعضای شورای شهر برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی برای حل مشکل این میدان پیشنهاد دادند. بخشی از آنچه طی سال‌ها بر میدان مهدیه گذشت را مرور می‌کنیم.

تابستان ۹۴ شورای شهر وقت گفته بود که برای کنترل ترافیک میدان مهدیه دوربرگردان در بلوار شهید بهشتی ایجاد شود. درحالی‌که یک سال بعد یعنی در تابستان ۹۵ شهردار وقت یزد طرح تقاطع غیرهمسطح مهدیه را طرحی غیر کارشناسانه خوانده بود و گفته بود، باید با متخلفان طرح تقاطع غیرهمسطح مهدیه برخورد شود. چاره برطرف‌کردن ترافیک هم تبدیل میدان به چهارراه دانست!

 

ادامه مطلب در مجله پرگار:

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.