درمان کرونا در پستوی عطاری ها!

مهتاب دره شیری|اسفندماه سال۹۸ بود که مردم با بیماری کرونا آشنا شدند. بیماری ناشناخته ای که برای درمانش، حدس و گمان های زیادی مطرح شد و داروهای مختلفی تجویز شد ولی متاسفانه هیچ کدام اثر نکرد و روز به روز به آمار کشته شدگان اضافه شد. در این میان کسانی که دستی به آتش گیاهان دارویی داشتند، وارد عمل شدند و هرچه در چنته داشتند روی دایره ریختند. با خوردن گلاب شروع کردند و به سیر و زنجبیل و آویشن هم رسیدند و برخی با سوء استفاده از اعتقادات مردم و نام ائمه روش خود را به اسم طب سنتی در مقابله با کرونا جا زدند و با اینکه تاثیر آن برایشان محرز نشد، سر حرف خود مانده و کوتاه نیامده اند و مردمی که کماکان توی این عطاری ها هنوز هم به دنبال معجزه می گردند.
سری به عطاری های یکی از خیابان های قدیمی یزد می‌زنم. پیرمرد مغازه دار در بین بطری های عرقیجات ایستاده و از خواص آنها برای مشتری زنی که کبد چرب دارد می گوید. زن و شوهر جوانی که گوشه مغازه ایستاده اند با شاگرد مغازه در مورد خواص سیاه دانه صحبت می کنند. نوبتم که می شود از پیرمرد می پرسم : آقا دارویی برای کرونا هم دارین ؟ توجه مشتری ها به من جلب می شود و بعضی ماسک هایشان را لمس می کنند تا از بودنش اطمینان حاصل کنند. پیرمرد چند گیاه دارویی از قسمت های مختلف مغازه می آورد و روی میز می چیند: اینها رو باهم دم کن و هر روز سه بار بخور. بعدشم اصلا سردی نباید بخوری. زن مسنی که پشت سر من ایستاده می گوید: پونه هم بگیر، دم کن و بخور آویشن هم بده، چای زنجبیل و دارچین هم هر روز بخور . وقتی می پرسم اینها را امتحان کرده یا نه می گوید: من همه اش همین ها را می خورم و هیچ وقت هم دکتر نمی روم. قدیمی ها هیچی برای الان جا نگذاشته اند و تمام مشتریان با تکان دادن سرهای شان حرف هایش را تایید می کنند. سراغ چند عطاری دیگر هم می روم و هر کدام نسخه ای می پیچند. یکی ختمی و هل و دارچین را باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می داند. یکی دمنوش و سیاه دانه را. یکی داروهایش ۱۵ روزه جواب می دهد و یکی چهل روزه. مشتری ها بی معطلی هرچه مغازه دار می گوید را می خرند و دلایل جالبی هم می آورند: گیاهان دارویی هیچ وقت ضرری نداشته، کنار داروهایی که دکتر داده، مصرف کن. قدیما همه اش همین بوده.
چرا جامعه ما در واکنش به یک بیماری که دانشمندان دنیا برای شناخت و درمانش، عاجز مانده اند اینگونه فکر می کنند؟! سوالم را با یک دکترای مردم شناس یزدی مطرح می کنم. وی دلیل این معضل را سنت گرایی جامعه عنوان و اظهار می کند: یک جامعه سنت گرا همیشه وابسته به پیشینه خود است و به حال و آینده خود مطمئن نیست، به علم روز مشکوک است و با آن جلو نمی رود. همین باعث می شود تا در شرایط بحرانی به گذشته خود رجوع کند و از آن کمک بجوید.
دکتر سید محسن سعیدی مدنی ادامه می دهد: متاسفانه کشور ما در همه زمینه ها چه اجتماعی، سیاسی و… بر پایه آزمایش و خطا عمل می کند و ترجیح می دهد بیماری کرونا را که یک موضوع جهانی هست هم با روش خود، مهار کند در صورتی که در شرایط کنونی می توان رفتاری همانند بقیه جوامع بشری داشت و مشکلات ناشی از این بیماری را از این طریق کمتر کرد.
سعیدی مدنی در خصوص استفاده مردم از گیاهان دارویی در مقابله با کرونا بیان می کند: تاثیر این گیاهان در هیچ آزمایشگاهی به ما ثابت نشده است ولی به صرف اینکه این داروها، گیاهی هستند و کمتر از داروهای شیمیایی در بدن واکنش نشان می دهند، مردم از آن استفاده می کنند چرا که به نظرشان اگر کمک کننده نباشد، مضر هم نیست بالاخص در جامعه سنتی یزد که از گذشته های دور از گیاهان دارویی و جوشانده ها در خانه ها بسیار مصرف می کردند.
وی با اشاره به اینکه نسل امروز برای حل مشکلاتش از نسل گذشته خود، کمک می گیرد ادامه می دهد: همیشه سالمندان از تجربه های خود برای بیماری ها، گیاهان دارویی تجویز می کنند به عنوان مثال وقتی به شما می گویند فلان گیاه دارویی برای سرفه خوب است و شما آن را امتحان می کنید و نتیجه خوبی می گیرید، به آن دارو پایبند می شوید و در شرایط مشابه آن را مصرف می کنید و این گیاهان دارویی، به نسل شما انتقال پیدا می کند. زمان زیادی طول خواهد کشید تا استفاده از آن در جامعه به طور کامل از بین برود.
دکتر سعیدی مدنی ادامه می دهد: گاهی اوقات وقتی در مورد گیاهان دارویی از پزشکان هم سوال می پرسیم آن را تایید و در خصوص خواص آن گیاه صحبت می کنند و سعی شان این است که از مواد طبیعی بیشتر استفاده شود تا داروهای شیمیایی. به عنوان مثال یک لیوان آب پرتقال را معادل یک قرص ویتامین سی می دانند و همین مردم را تشویق به استفاده کمتر از داروهای شیمیایی می کند.
وی در ادامه می افزاید: نکته قابل توجه این است که گیاهان دارویی جزو مواد غذایی ایرانی ها است و استفاده از زرد چوبه، فلفل سیاه، خاکشیر و…. در برنامه روزانه جامعه ما قرار دارد و مردم نتایج بدی از استفاده آن ندیده اند و ذهنیتشان این است که مصرف این گیاهان مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد.
این دکترای مردم شناسی با بیان اینکه برخی از کشورها هم به گیاهان دارویی معتقدند اضافه می کند: برخی کشورهای عربی و هند هم مانند ایرانی ها از طب شیمیایی امروزی آگاهی کافی ندارند و هنوز هم از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها استفاده می کنند.
این که بتوان گفت مردم در مقابله با این بیماری چگونه باید رفتار کنند کار ساده ای نیست. شرایط بحرانی جامعه ما و ناامیدی مردم از تزریق به موقع واکسن باعث شده تا به هر کورسوی امیدی چنگ بزنند تا از این شرایط رهایی بیابند.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.