روایتی از اولین سینمای یزد

روایتی از اولین سینمای یزد

پرگار| اولین سینمای یزد را آقای محمد گلشن در سال ۱۳۰۹ شمسی ساخت . بسیار جالب و پیشرفته بود. سقف سالن آن نه و نیم متر دهنه داشت و یک استاد بنای ماهر یزدی با خشت و آجر آن را ساخته بود که خود یک اثر باستانی به شمار می رود. همچنین خود ساختمان که سه طبقه است و چون تیر آهن نبود یا معمول نبود با چوب کاج و چوب بست به صورت سه طبقه ساختند که آن روز از نظر معماری نادر بود.
اولین فیلم که در این سینما نمایش داده شد، فیلم معروف «دختر لر» بود که در هندوستان فیلمبرداری شده و ساخته بودند. وقتی بازیگرها با هم صحبت می کردند، در نظر مردم بسیار عجیب و غریب می آمد و آن قدر تماشاچی داشت که پشت بام سینما هم نشسته بودند و یادم می آید که پاهای خود را آویزان کرده بودند.
مستأجر این سینما یک نفر زرتشتی بود که محل را اجاره کرده بود و فیلم می آورد و نشان می داد. تعجب نکنید که بلیط سینما یک ریال و دو ریال و لژ آن چهار ریال بود، ولی وقتی فیلم دختر لر را آورده بودند، هر کس یک ریال می داد، می توانست فیلم را ببیند.
بعد از آن دیگر فیلم ها همه صامت بود، قسمتی از هر فیلم را پیش از آن که ببینند، در پرده سینما یا بعد از آن با شرحی پخش می کردند که فلان کس چنین کاری کرده یا می کند یا همچو حرفی زد یا می زند و این جا کجاست و این نوشته ها را یک نفر باسواد روی صندلی وسط سالن می نشست و چون بلندگو نداشت با صدای بلند می‌خواند و مردم ساکت بودند، ولی گاه گاهی برای هنرپیشه فیلم که مثلا جست و خیزی بلند می کرد با شجاعتی نشان می داد، سوت و کف می زدند یا هورا میکشیدند. ممکن نبود کسی به سینما بیاید و در جیب های او تخمه هندوانه بوداده یا اجیل و پسته نباشد. بعد از تعطیل شدن سینما مأمور نظافت سینما، ساعت ها باید این آشغال ها را جمع و سینما را تمیز کند. به طور حتم بیشتر فیلم ها از خارج می آمد و در ایران هنوز فیلم سازی پیشرفتی نکرده بود. چارلی چاپلین، لورل هاردی، ریشارد تالاج و تارزان با آن میمون مشهورش مورد علاقه مردم و خیلی دیدنی بود.
منبع: کتاب یزد دیروز، ص ۷۴

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.