سیل، هیچ مسیر انحرافی به سمت شهر نداشت

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد:

سیل، هیچ مسیر انحرافی به سمت شهر نداشت

گذر ایمن سیل، اولویت بود

عاطفه ابراهیمی

ایجاد بندهای خاکی به‌منظور کنترل و همچنین جمع‌آوری سیلاب‌های ناگهانی یکی از راهکارهای مؤثر برای به‌حداقل‌رساندن خسارت سیلاب محسوب می‌شود. یزد ده‌ها سیل‌بند و بند خاکی دارد و سؤال اینجاست آیا در سیل اخیر این سیل‌بندها کارشان را به‌درستی انجام داده‌اند. از محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد در خصوص وضعیت بندهای خاکی و سیل‌بندها قبل و بعد از بارش شدید هفتم مردادماه سؤال کردیم.

– باتوجه‌به هشدارهایی که در خصوص بارش شدید باران داده شده بود آیا آب منطقه‌ای آمادگی رویارویی با چنین بارشی را در حوزه تحت مدیریت خود داشت؟

خوشبختانه امروزه سیستم‌های پیش‌بینی هواشناسی پیشرفت خوبی کرده‌اند و از قبل پدیده‌های این‌چنینی پیش‌بینی‌شده و با صدور هشدارهای زرد و نارنجی و قرمز به دستگاه‌های متولی کمک می‌کند که بتوانند اقدامات اولیه را انجام دهند و حداقل خیلی غافلگیر نشویم. البته باید توجه داشت که پیش‌بینی‌های هواشناسی باز هم عدم قطعیت دارد. این عدم قطعیت کمی کار را سخت می‌کند. ما از زمانی که هشدارهای اولیه‌ صادر شد. از یک هفته قبل از وقوع،  به طور کامل تمام بندها و رودخانه‌هایی که تحت مدیریت ما بود اکیپ‌های گشت و بازرسی شروع به بررسی کردند و گزارش‌های اصلاحی انجام و برای بهسازی اقدام شد. در مواردی که احساس کردیم حجم سیلاب ممکن است خیلی زیاد باشد، با هماهنگی و پیگیری‌های لازم، ماشین‌آلاتی تعمیر و آماده شد که احیاناً اگر مشکلاتی پیش بیاید، این ماشین‌ها هستند و می‌توانند کمک کنند. با تجربه‌ای مربوط به سیل‌های گذشته در سال ۹۷ و ۹۸، هماهنگی با استان‌های بالادستی به‌خصوص استان‌ فارس در حوزه مطالعاتی‌شان که گذر سیل چه مقدار است و چه سیلی دارد به سمت یزد می‌آید ایجاد کردیم. خوشبختانه در مورد بندهای تغذیه مصنوعی و سیل‌بندها هر دستگاهی متولی یکسری از سیل‌بندها در استان است. در استان یزد ۲۵ عدد سیل‌بند بزرگ داریم که در حوزه تحت تولی شرکت آب منطقه‌ای است که طی سیل مردادماه این سیل‌بندها وارد مدار شد و عملکرد خیلی خوبی داشتند، یعنی در تقلیل بحران و مدیریت بحران نقش خوبی داشتند. بندهای تغذیه مصنوعی صادق‌آباد، مروست، کرخنگان، بند شور، دره گاهان، عقدا و … همه وارد مدار شدند و آبگیری خیلی خوبی داشتند. در واقع پایین‌دست به‌صورت ایمن آب رهاسازی شد و خوشبختانه این بندها نزدیک ۵/۱۸ میلیون مکعب آبگیری شد. پس از این‌که دوره بحران گذشت، به‌تدریج جریان آب هم رهاسازی شده تا بتوانیم آب را به داخل زمین تغذیه کنیم.

 

ادامه مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.