شایعه حذف یزدی‌ها از مدیریت ارشد کشور؟

شایعه حذف یزدی‌ها از مدیریت ارشد کشور؟

پرگار| مجلس قانونی تصویب کرده که در صورت تایید نهایی توسط شورای نگهبان، در مدت دوماه افراد بازنشسته از جمله معاونین وزرا، سفرا و استانداران بازنشسته باید از سمتهای خود عزل شوند.
شایعات فراوانی درباره اینکه زمانی قمی، استاندار (اهل قم) استان یزد هم جزو این لیست استانداران بازنشسته هست یا خیر، مطرح است اما فعلا این مسئله مهم نیستو مهم سهم استان یزد از مدیریت عالی در کشور است.

گزارشی آماری از وضعیت استانداران سراسر کشور:
سی استان با استاندار و یک استان (کرمان) با سرپرست اداره می‌شود.
از ۳۱ استاندار کشور، ۲۷ نفر غیربومی و ۴ نفر بومی هستند.
۱۴ نفر از استانداران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌باشند.
به لحاظ محل تولد استانداران، استان گیلان با داشتن ۳ استاندار بیش‌ترین سهم را در مجموع استانداران به خود اختصاص داده است.
استان‌های اردبیل، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، قم، کرمان، کهکلویه و بویراحمد، لرستان و همدان هر کدام از ۲ استاندار در مجموعه استانداران فعلی برخوردارند.
استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، کردستان، مازندران و مرکزی هر کدام یک نماینده در مجموع استانداران دارند.
اما استان‌های آذربایجان غربی، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان و یزد هیچ گزینه ای در بین استانداران کشور ندارند.
شرایط فوق بیانگر بی‌عدالتی در استفاده از ظرفیت‌های مدیریتی استانهاست که بخشی از آن ناشی از اصرار دولت به استفاده از نیروهای غیربومی در پست استانداری است.
انتظار می‌رود در صورت اجرایی شدن قانون منع بکارگیری بازنشستگان، وزارت کشور شرایط عادلانه تری در انتصاب استانداران کشور فراهم نماید.

حضور یزدی‌ها در سایر مدیریت های ارشد کشور
بخش های مختلفی به عنوان مدیریت ارشد کشور قلمداد می شود. گزارشی توسط مرکز مطالعاتی تبریز منتشر شده که نشان میدهد استان یزد در چارت رسمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بین بیست رده ارشد نظامی فقط یک نفر(فرمانده سپاه) را دارد.
یزدی ها در لیست دوازده نفره مسئولین ارشد شورای نگهبان هم فقط یک نفر گزینه دارند( آیت ا… مدرسی یزدی).
ترکیب استانی مسئولین ارشد مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران که مسئولیت قانونگذاری در ایران را بر عهده دارد نشان میدهد در بین ۲۷ صندلی مهم این بخش، هیچ فرد یزدی وجود ندارد.
درترکیب قومی و استانی مدیران ارشد قوه مجریه هم که شامل پنجاه صندلی همچون رئیس جمهور، معاونینش و وزرا هستند هیچ یزدی وجود ندارد. این درحالی است که حتی استاندار یزد هم یزدی نیست.
ترکیب استانی مسئولین ارشد قوه قضائیه هم قابل توجه هست.
در نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران بر پایه شریعت مبتنی بر فقه امامیه بنیان نهاده شده نه صندلی ارشد وجود دارد که سهم مردم استان یزد از آنها، هیچ هست.
مجمع تشخیص مصلحت نظام از ارکان سیاسی مهم ایران محسوب می شود که کارکرد اصلی آن ایجاد تعادل کیان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی می باشد. ترکیب استانی اعضای مجمع نشان میدهد از ۴۵ صندلی فقط دو نفر یزدی هستند. که البته آیت الله مدرسی یزدی( عضو شورای نگهبان) و دکتر عارف هستند.
اما در مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقیه‌های واجد شرایط است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین ولی فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) را دارد، یزدی ها سهمی ندارند.
در ترکیب استانی هیئت رئیسه کنونی (دوره پنجم) مجلس خبرگان رهبری از مجموع هفت صندلی، هیچ یزدی وجود ندارد.
در ترکیب قومی و استانی اعضای شورای عالی امنیت ملی ایران هم به عنوان یک شورای مهم در ساختار نظامی-سیاسی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که تعییت سیاستهای دفاعی-امنیتی کشور را بر عهده دارد از مجموع دوازده صندلی فقط یک عضو( فرمانده سپاه) یزدی است.
در ترکیب قومی و استانی شورای عالی انقلاب فرهنگی از مجموع ۴۵ صندلی اعضا فقط سه نفر (آقایان اعرافی، عارف و داوری) حضور دارند.
جالب آنکه در بین نهادهای فوق استانهای تهران، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، گیلان و قم بیشترین گزینه را دارند و یزد با هشت صندلی در رتبه بعدی قرار دارد.
اخیرا هم تعداد مدیران غیربومی ارشد استانی رو به افزایش است. به نظر میرسد شایعه تلاش برخی افراد برای حذف یزدی ها از پست‌های کلیدی در کشور واقعا در عمل رخ داده است.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.