شبیخون سگ‌های ولگرد، مشکل جدید یزد

سگ‌های ولگرد از حاشیه شهر تا قلب بافت تاریخی

شبیخون سگ‌های ولگرد، مشکل جدید یزد

فاطمه رهبر

 

در سال‌های اخیر بحث حمایت و حفاظت از حیوانات در داخل و حاشیه شهرها منجر به شکل‌گیری سلسله مباحثی به‌خصوص در فضای مجازی شده است. برخی معتقدند باید با حیوانات مهربان و بود در هر شرایطی به آن‌ها غذا داد و در مقابل برخی معتقدند غذا دادن به گربه و سگ‌های ولگرد توازن جمعیتی آن ها را به هم خواهد زد.

«سگ‌های ولگرد کودکی را در میبد دریدند …» تا زمانی که چنین خبر تلخی به گوش مردم یزد نرسیده بود گرگ‌ها متهمان ردیف اول دریده شدن گوسفندهای روستاییان در حاشیه شهرها و روستاها بودند، تمام افکار به سمت حمله گرگ‌ها کشیده می‌شد و باورها بر این بود که گرگ‌ها در حال نزدیک شدن به شهرها هستند اما دیری نگذشت که بسیاری از اخبار مربوط به گرگ‌ها تکذیب شدند و گونه‌های سگ‌های ولگرد در این حوادث خونین شناسایی شدند، البته بسیار دیر، درست زمانی که جان کودکی در میبد گرفته شده بود.

محیط شهر، اولین و در تیررس‌ترین هدف سگ‌های ولگرد شد، وقتی سگ‌های باهوش آموختند چگونه باهم گروهی شکار کنند و چگونه به محیط‌زیست حمله کنند. طعمه‌هایی که تأمین‌کننده غذای حیات‌وحش بود به‌راحتی تهدید شد و پس از آن گونه‌های گوشت‌خوار نیز مورد تهدید قرار گرفتند، گونه‌هایی مهم مانند پرندگان بومی، روباه‌ها و … حتی پلنگ که بسیار اهمیت دارد از سوی سگ‌های ولگرد تهدید شد و حتی اخباری به گوش رسید که سگ‌های ولگرد به آهوان یزد حمله کردند، بعداً گونه‌های دیگری شکار شدند.

گرگاس معضل جدید محیط‌ زیست

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان دراین‌خصوص اظهار کرده بود: طی چند سال اخیر شاهد افزایش جمعیت گونه مهاجم سگ ولگرد در حاشیه و داخل مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست بوده‌ایم و متأسفانه شواهد و مستندات زیادی در خصوص حمله سگ‌های بلاصاحب و شکار گونه‌های مختلف جانوری از جمله آهوی ایرانی، بز وحشی، گوسفند وحشی، یوز، گربه وحشی و کاراکال به ثبت رسیده است.

نیره پورملائی گفته است: علاوه‌برآن به‌تازگی گزارشی از آلودگی یک رأس قوچ وحشی به‌نوعی انگل مغزی نیز در استان ثبت شده است که این انگل به‌وسیله سرگین سگ‌های ولگرد و سگ‌های گله در سطح استان قابل‌انتشار است و بیم آن می‌رود که آلودگی انگلی جدید و گسترده‌ای را به دام و حیات‌وحش استان تحمیل کند.

در نهایت نیز گرگ‌ها در دام این شکارچیان ماهر و باهوش افتادند و وارد زادوولد با سگ‌های ولگرد قرار گرفتند. ازبین‌رفتن گونه‌های هیبرید تهدید جدیدی برای محیط‌زیست دست‌نخورده و مهم یزد بود که متأسفانه برای آن هیچ راهکاری نداشتند.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۷ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

 

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.