فقط سفر درمانی داریم

گردشگری سلامت ظرفیتی بالفعل نه بالقوه برای یزد

فقط سفر درمانی داریم

فاطمه رهبر

گردشگری سلامت که جزو ظرفیت‌های بسیار ارزشمند یزد محسوب می‌شود هنوز آن‌طور که باید و شاید توسعه نیافته است و صرفاً سفرهای درمانی اتفاق میفتد، اما چرا؟ دلیل توسعه‌نیافتگی شهر یزد در بحث گردشگری سلامت علی‌رغم پتانسیل‌هایی که وجود دارد چیست؟ مدت‌هاست که طرح‌هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم به گردشگری سلامت مرتبط می‌شود متوقف شده یا با سرعت و روندی بسیار کند پیش می‌رود. از این قبیل طرح‌ها در یزد به‌وفور یافت می‌شود از طرح‌های کلان مانند بیمارستان‌های بزرگ قلب و اعصاب و روان امید یاسین گرفته تا طرح‌های خردتر مانند راه‌اندازی اقامتگاه‌های تخصصی.

در حالی فرایند توسعه گردشگری سلامت، کند پیش می‌رود که همچنان مسافرانی برای درمان به یزد سفر می‌کنند. دلیل سفر به یزد کادر درمانی متخصص و توانمند و همچنین ارزان بودن خدمات پزشکی و درمان در یزد نسبت به سایر استان‌ها و حتی کشورهاست و همین موجب می‌شود تا جمعیت قابل‌توجهی با وجود کمبودهای متعدد به یزد سفر کنند و از خدمات درمانی این شهر استفاده کنند.

اما با وجود نیروی انسانی قدر و توانمند و همچنین زیرساخت درمانی نسبتاً خوبی که در یزد وجود دارد همچنان از گردشگری سلامت محروم هستیم و بعضاً این تصور ایجاد می‌شود که یزد صاحب گردشگری سلامت است اما این مقوله برای یزدی که چرخه کاملی از این نوع گردشگری را ندارد، صدق نمی‌کند.

رئیس کلینیک اعصاب و روان بهمن و مدیر بیمارستان سبز امید یاسین با بیان این که سازمان‌های مرتبط با توریسم‌درمانی باید فعال‌تر عمل کنند و برای این حوزه ارزش قائل شوند، گفت: افرادی مانند من علاقه‌مند به فعالیت در این حوزه هستند و قصد هم دارند وارد این کار شوند اما ازآنجایی‌که حمایت نمی‌شوند و باید با سیستم پرزحمت اداری سروکله بزنند و فرایندی پرزحمت را سپری کنند منجر به هدر رفت انرژی می‌شود.

 

ادامه مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.