فَغان از گرانی

پرگار| گرانی شدید اقلام و اجناس مختلف که بخش قابل توجهی از آن‌ها نیاز روزمره مردم محسوب می‌شود از واقعیت‌های این روزهای کشور است. گرانی‌هایی که موجب شده تا بخشی از مردم در تنگنا قرار بگیرند و برای گذران زندگی به شدت تحت فشار باشند.
در یک جمله باید گفت، گرانی در همه بخش‌های زندگی مردم رسوخ کرده و علاوه بر تاثیرات اقتصادی، پس لرزه های شدیدی در سایر بخش‌ها از جمله امنیتی و اجتماعی گذاشته است.
گرانی ۷۰ درصدی مواد غذایی در یزد
بررسی های میدانی نشان می دهد مردم در حوزه مواد غذایی با افزایش قیمت از حداقل ۲۰ درصد تا ۷۰ درصد مواجه بوده اند.
این افزایش قیمت نسبت به ۵ – ۶ ماه گذشته اتفاق افتاده، این در حالی است که سال گذشته قیمت‌ها تقریبا ثابت بوده است.
قیمت‌ها از ماه‌های پایانی سال گذشته شروع به بالا رفتن کرد به طوری که تا الان برخی از کالاهای اساسی ۲۰ تا ۷۰ درصد هم افزایش قیمت داشته‌اند.
به گفته فعالان بازار بخش قابل توجهی از این مسئله به تولید و اینکه برخی از تولیدکنندگان انگیزه‌ای برای تولید ندارند مربوط می‌شود. اما بخشی هم به منفعت‌طلبی عده‌ای مربوط می‌شود که صبر می‌کنند تا کالاها گران شود بعد آن را ارائه می‌دهند.

گرانی وجه مشترک میوه‌های موجود در بازار
تولید میوه به خصوص میوه‌های سردرختی و بهارانه در سال جاری به علت سرمازدگی و خشکسالی کاهش داشته و به همین علت این نوع میوه‌ها از ابتدای ورود به بازار گران بود.
به گفته فعالان بازار، علت اصلی گرانی میوه کمبود عرضه و تقاضای زیاد است، افزود: در حال حاضر همه نوع میوه با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف در بازار موجود است اما وجه مشترک همه میوه‌ها گرانی است.
میوه‌های سردرختی نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است، شاید در سال‌های گذشته گرانی را در چند نوع میوه داشتیم اما در وضعیت فعلی گرانی میوه همه‌ جانبه و در همه نوع است که این موضوع باعث شده تا اقشار متوسط و ضعیف تحت فشار قرار گیرند. صادرات برخی میوه ها به خارج از کشور هم مزید علت شده است. وقتی ارزش پول ملی کم می‌شود، تولیدکنندکان و به دنبال آن دلالان به سمت صادرات می‌روند که باعث کمبود عرضه در بازار و گرانی می‌شود.
قیمت‌های آجیل و خشکبار و خواربار در یزد هم با دیگرحوزه ها تفاوت چندان ندارد. بسیاری از آجیل و خشکبار واردات است و به دلار محاسبه می‌شود. لذا اگر دلار ثابت بماند در این اجناس هم شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود. اما وقتی دلار نوسان داشته باشد قیمت این اجناس هم نوسان دارد. از سال گذشته تا کنون آجیل و خشکبار و خواربار حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشته است. دلیل این افزایش قیمت هم فقط به خاطر افزایش قیمت دلار است چون تمام جنس‌های عطاری و خواربار وارداتی است.‌
در بخش لوازم التحریر هم به دلیل متنوع بودن اقلام و تفاوت قیمت شرکت ها نمی توان میزان افزایش قیمت ها را به طور دقیق مشخص کرد اما به صورت تقریبی قیمت ها نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است.
لوازم التحریر ایرانی در بازار وجود دارد ولی امکان خرید آن دشوار است. چراکه قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و امکان خرید قسطی نیز دیگر وجود ندارد و پرداخت‌ها باید به صورت نقدی انجام شود، در صورتی که اجناس خارجی را می‌توان در اقساط دو و یا سه ماهه خریداری کرد.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت لاستیک‌های داخلی
قیمت لاستیک از سال ۹۳ افزایش نیافته بود. امسال کارخانجات با مجوز دولت قیمت لاستیک را افزایش دادند اما در مجموع افزایش قیمتی که مصرف کننده با آن مواجه شد حدود۴۰ الی ۴۵ درصد بود.
در این زمینه باید دانست که فروش لاستیک توسط کارخانجات داخلی قبلاً به منظور به دست گرفتن بازار مشمول ۲۰ درصد تخفیف می‌شد که رفته‌رفته این تخفیفات و همچنین هدایایی که به همراه سفارشات به نمایندگی‌ها اهدا می شد حذف شد.
تقرببا افزایش درصد دو رقمی در همه حوزه ها، طعم شیرین زندگی خانوارهای ایرانی را تلخ کرده است. ضعف دولت در مدیریت، تحریم های بین اللملی، دلال بازی، رکود اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و … هر یک سهمی در افزایش قیمت ها و تورم مهارنشدنی دارد.

فشارهای تورمی مرداد ۹۹ بر یزدی‌ها
دکتر عباس علوی راد در یادداشتی نوشته: گزارش نرخ های تورم مرداد ماه ۹۹ به تفکیک استان ها توسط مرکز آمار ایران نشان می دهد نرخ های تورمی ماهانه استان یزد همگی به مراتب بیشتر از کل کشور است. نرخ تورم ماهانه شاخص کل در مرداد ماه ۹۹ معادل ۵/۴ درصد (کل کشور ۳/۵ درصد) همچنین نرخ تورم ماهانه گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در مرداد ماه ۹۹ معادل ۵ درصد (کل کشور ۳/۶ درصد) نرخ تورم ماهانه کالاهای غیر خوراکی و خدمات در مرداد ماه ۹۹ معادل ۵/۶ درصد (کل کشور ۳/۴ درصد)
در واقع فشارهای تورمی در بازه زمانی کوتاه مدت (یک‌ ماهه) بر هزینه های زندگی مردم استان یزد به شکل قابل ملاحظه ای از کل کشور بیشتر بوده است. ️ با توجه به اهمیت نرخ های تورمی ماهانه در کنترل و کاهش فوری فشار افزایش قیمت ها بر سطح معیشت مردم شریف استان یزد، به ویژه اقشار آسیب پذیر، پیشنهاد می شود تیم اقتصادی استان شناسایی دلایل فراتر بودن نرخ های تورمی ماهانه استان از کل کشور در مرداد ماه ۹۹ را بررسی نمایند.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
 • داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

  داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

  کلاف سردرگم میدان مهدیه داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد عاطفه ابراهیمی اگر می‌خواهید یکی از جالب‌ترین و درعین‌حال خسته‌کننده‌ترین ترافیک عمرتان را تجربه کنید، ابتدای شب ...

 • یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

  یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

  اندر مصائب ترافیک در خیابان سید گل سرخ یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد علی‌محمد آخوندا خیابان سید گل سرخ در سال ۱۳۵۰ با تخریب تعداد ...

 • ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

  ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

  فراموشی فرهنگ رانندگی در خیابان‌های یزد ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد شادی شفیعی شهر یزد شلوغ و نامنظم شده، نقض قوانین راهنمایی رانندگی هم باعث ...

 • مردم یزد خیلی سیاسی شدند

  آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در گفتگوی اختصاصی با پرگار: مردم یزد خیلی سیاسی شدند مهدی زمان زاده / عاطفه ابراهیمی هماهنگی برای مصاحبه با آیت‌الله سید ...

 • وقتی همه زیر خط فقر هستیم

  وقتی همه زیر خط فقر هستیم مهدی زمان زاده نیمه اسفندماه ۱۴۰۰ بود که رئیس‌جمهور در جلسه‌ای اذعان کرد "دولت امکانات کافی برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق ...

نظرات و دیدگاه ها
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.