ماجرای پادرمیانی نماینده یزد برای ملک الشعرای بهار

ماجرای پادرمیانی نماینده یزد برای ملک الشعرای بهار

پرگار| مرحوم آیت ا… سید حسن مدرس (ره) برای شادروان سیدابوالحسن حایری زاده یزدی که در مجلس چهارم و پنجم و ششم ( نظام شاهنشاهی) نماینده مردم یزد و با وی هم مجلس و در شمار برجسته ترین عضو اقلیت او به شمار می رفت احترام فراوانی قائل بود و همیشه وی را می ستود و از منطق قوی و قدرت استدلال او آگاه بود.
هنگامی که دوره پنجم قانونگذاری پایان یافت، علیه اعضاء اقلیت دست به تحریکاتی زدند از جمله عده ای از اراذل و اوباش شبی از دیوار خانه ملک الشعرای بهار بالا رفتند و او را مورد اهانت قرار دادند. ملک الشعرا که از او هتک حرمت شده بود برای حفظ جانش بر روی آنها اسلحه کشید. چون چند مفتش و مأمور پشت دیوار خانه حاضر بودند بلادرنگ وارد جمع ماجرا آفرینان شدند و بالنتیجه بهار را دستگیر کرده به کمیساریا (کلانتری) برده بازداشت نمودند. آیت ا… مدرس رضوان الله تعالی علیه به محض اینکه از زندانی شدن ملک الشعرا اطلاع حاصل نمود، حایری زاده را فرا خواند و از او که در شجاعت و پایداری امتحان داده بود خواست تا پیام او را به شاه برساند و از قراری که احمد نیکو همت(نویسنده کتاب زندگی و آثار بهار) یادآور شده است پیغام آیت ا… مدرس از این قرار بوده است: «اکنون که شاه شدی و ادعا داری که بر طبق اصول مشروطیت رفتار می کنی، نباید راضی شوی وکلای مخالف را که قانونا حق اظهارعقیده در مسائل مملکتی و امور سیاسی دارند، بدون جهت مرعوب و محبوس نمایند».
شاه که از نیش قلم ملک الشعرا و شعر (امان از راه دور و رنج بسیار) دلخور بود از او گله می کند و می گوید: چون ملک الشعرا قلما و لسانا علم مخالفت برافراشته، نمی توان او را مورد اغماض قرار داد.
حایری زاده در پاسخ اظهار می دارد: «ملک الشعرا با جنبه های علمی و ادبی و شیرینی بیان و لطف کلامی که دارد در حکم بلبل است، اگر بلبلی روی دست کسی فضله کرد به این جرم، دور از انصاف و جوانمردی است که آن را بکشند بلکه باید فضله را از روی دست پاک کنند». شاه در مقابل جواب حایری زاده یزدی، مجاب شده دستور آزادی ملک الشعرا را داد و آیت ا… مدرس نیز از جواب متین و عاقلانه حایری زاده و استخلاص بهار خشنود گردید.
منبع: زندگی و آثار بهار، ص ۲۸۲، چاپ دوم

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.