مردم یزد خیلی سیاسی شدند

آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در گفتگوی اختصاصی با پرگار:

مردم یزد خیلی سیاسی شدند

مهدی زمان زاده / عاطفه ابراهیمی

هماهنگی برای مصاحبه با آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی چندان سخت نبود. قرار گفتگو در یک روز تعطیل در دفتر وی تنظیم شد. با وجود تعطیلی روز، دفتر او رونق داشت. مدرسی از جمله روحانیونی است که تجربه زیادی در رسانه دارد، و به همین دلیل از مصاحبه و گفتگو و سؤالات غیرکلیشه‌ای، هراسی ندارد. روزانه در شبکه‌های تصویری و صوتی صداوسیمای یزد برنامه زنده دارد. در اکثر رخدادهای و مناسبت‌های استان، طرف گفتگو با رسانه‌هاست و از جمله شخصیت‌هایی است که اعتبار یک مراسم در برخی نهادهای دولتی و نظامی با حضور او رنگ می‌گیرد. براین‌اساس باید گفت مدرسی، شناخته‌شده‌ترین چهره جناح اصول‌گرای یزد است.

 سابقه حضور خاندان مدرسی بر سپهر سیاست استان به سال‌های دور و کمی قبل‌تر از انقلاب برمی‌گردد. بااین‌حال رد کنش‌های سیاسی آقا سید محمدکاظم در یزد را باید از خرداد ۷۶ جستجو کرد. انتخاب او به‌عنوان چهره برای گفتگو، زاییده جایگاه او در بین اصول‌گرایان یا جناح راست استان یزد بود.

مدرسی بر خلاف سایر روحانیون این جناح، نقش عمده‌ای در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها ایفا می‌کند و شاید بتوان گفت او امروز در جایگاه پدر معنوی اصول‌گرایان نشسته، هرچند خودش از این القاب گریزان دارد. بااین‌حال گفتگوی ما با آیت‌الله با هدف بررسی موانع توسعه یزد بود؛ اما بحث به مسائل مختلف از جمله اعتراضات اخیر در کشور رسید. شلوغی دفتر و حضور مهمانان مختلف باعث شد، گفتگوی پرگار با او، چندباره‌ای متوقف شود؛ اما تلاش کردیم در وقت کم به همه موضوعات بپردازیم. نظر زیرپوستی او درباره حجاب اختیاری، میزان محبوبیت جناح‌های سیاسی بین مردم یزد، چالش‌های توسعه استان از جمله نکاتی بود که امام‌جمعه فعلی بخش مرکزی یزد به آن پاسخ داد.

– یزد ایده‌آل در ذهن آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی چیست؟

من سه تا خط قرمز دارم. خط قرمز اول من دین است، خط قرمز دوم مردم و خط قرمز سوم من انقلاب است. اصلاً تمامی محورهای رفت‌وآمدی من، حرکات و سکنات من، خطبه‌های من بر اساس این سه محور است؛ دین، مردم و انقلاب، ولی طبیعی است که انسان وقتی بتواند در وطن خودش کاری را انجام دهد، بر اساس آموزه‌های دین «حب الوطن من الایمان»؛ تا آن زمانی که بتواند در وطن خودش حرکتی را انجام دهد و مثمرثمر باشد، باید اولویت را در وطن بودن قرار دهد. وقتی نشد در وطن کار کنی، آن‌وقت دستور قرآنی است که چرا هجرت نکردید، به‌جای دیگری خدمت نکردید، به‌جای دیگری دین خودتان و خدمات خودتان را حفظ نکردید.

– تعریف این خط‌قرمزها چیست؟

تعریف از دین مشخص است، تعریف از مردم مجموعه‌اش مشخص است، تعریف از انقلاب هم مشخص است. بعضی وقت‌ها ما بخواهیم تعریف کنیم و معرفی کنیم یک چیز معلومی را، تبدیلش می‌کنیم به مجهول. اگر کسی بخواهد آب را تعریف کند، غیر از این‌که بگوید H2O، غیر از این‌که احاله به مجهول کند برای نظر عرف، کار دیگری از دستش برنمی‌آید، یعنی بعضی از مفاهیم آن‌قدر روشن هستند که دیگر نیازی به تعریف ندارد. دین، مجموعه شناخته‌شده‌ای است که در قالب معرفی مراجع اعزام تقلید برای ما امروز در دسترس است.

می‌ایستیم.

 

ادامه مصاحبه در مجله پرگار:

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.