مشکلات پیش‌آمده در حوزه انتقال آب به‌خاطر سوءمدیریت است

معاون پیشین عمرانی استاندار یزد در گفتگو با پرگار

استفاده از طرح جامع آب، ما را از بحران پیش‌آمده خارج می‌کند

مشکلات پیش‌آمده در حوزه انتقال آب به‌خاطر سوءمدیریت است

سمانه ملازینلی

 

 

اهمیت و ارزش آب در شهر کویری یزد از دیرباز موردتوجه مردمان و سازندگان قنات‌ها و آب‌انبارها بوده است، مردمانی که مدیریت آب را می‌دانستند و با رفتن به دل زمین، آب را در طولانی‌ترین قنات‌ها جاری ساختند و روانه شهر کردند. مدیریت آب، چیزی که مسئولین کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در کنارش واژه سوءمدیریت را در خصوص تکنولوژی آب، انتقال آب و کمبود آب با خود به یدک می‌کشند.

درگیری‌های پیش‌آمده طی سال‌ها و علی‌الخصوص ماه‌های اخیر در خصوص خط انتقال آب اصفهان به یزد، موضوع مهم و بحث‌برانگیز این روزهای یزد و اصفهان است. موضوعی که جنگ بر سر آب را به نمایش گذاشت و انگشت اشاره هر دو استان به سمت یکدیگر نشانه گرفته شد. اینکه چرا دو استان وارد این وضعیت بحرانی شد، چگونه می‌توان از این وضعیت رهایی یافت و چه راهکارها و پیشنهاداتی می‌تواند مثمر ثمر باشد را در گفتگوی زیر که با سید محمدرضا سید حسینی (معاون پیشین عمرانی استاندار یزد) صورت گرفت بخوانید:

مسئله آب در یزد و اصفهان همیشه موضوع با اهمیتی بوده است به نظر شما دلیل اصلی اعتراضات گسترده اخیر در اصفهان چیست؟

مشکل کم‌آبی دلیل اصلی اعتراضات است. کم‌آبی که ناشی از توسعه بی‌رویه صنعت و افزایش سطح کشت بوده است. در اصفهان کشاورزی را هشتاد درصد توسعه دادند، در کنارش قطب فولاد ایران نامیده می‌شوند، خب اینها مصرف آب را بالا برده و خشکسالی‌های اخیر نیز مزید بر علت شده و آب را کم کرده است، کشاورز نیز به علت کم‌آبی و عدم تولید محصول، معترض می‌شود.

درگیری بر سر موضوع آب، مربوط به انتقال آب به یزد است یا سهم‌خواهی صنایع اصفهان از آب انتقالی عمان و خلیج‌فارس به یزد؟ چون برخی معتقدند پشت اعتراضات کشاورزان، صنایع اصفهان ایستاده است؟

پرداختن به پشت قضیه اعتراض، کار دستگاه امنیتی است و من اطلاعی از آن ندارم. به نظرم آب خلیج‌فارس محدودیتی ندارد که نخواهند به صنایع بدهند فقط یکسری ضوابط و مسائل زیست‌محیطی دارد که باید ضمیمه پرونده‌شان شود همین. ببینید در حوزه خلیج‌فارس برداشت آب ما خیلی کمتر از کشورهای عربی است. کشورهای عربی یک میلیارد مترمکعب از خلیج‌فارس آب برداشت می‌کنند یعنی ده برابر کشور ما. چون هم تکنولوژی آن را دارند و هم سرمایه‌گذاری بالایی که نیاز دارد. البته آن‌ها چاره‌ای ندارند ولی ما در ایران راهکارهای دیگری به‌غیر از انتقال آب از عمان و خلیج‌فارس را داریم. من متعجبم که چرا به ذهنمان خطور می‌کند که هزینه کنیم و آب بیاوریم، شیرین کنیم تا به خورد صنعت بدهیم. چرا ما باید در مرکز ایران فولاد بسازیم چه اشکالی دارد در همان حاشیه خلیج‌فارس فولاد بسازیم تا این‌قدر هزینه انتقال آب ندهیم. مرکز ایران نباید به فکر توسعه صنعت و کارخانه باشد بلکه باید کارخانه‌های موجود را به سمت کم‌آبی و به سمت تولید فولاد خشک ارتقاء بدهد. من مخالف صددرصد توسعه صنعت در اینجا هستم چون ما فقط مشکل آب نداریم مشکل محیط‌زیست و خاک هم داریم.

 

برای مطالعه ادامه این گفتگو ، شماره ۱۷۶ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.