ناپایداری مدیریتی، بودجه یزد را به حاشیه برد

پاییز را فصل پول و اعتبار برای کشور می دانند چراکه دولت در حال تدوین بودجه برای کشور است و نمایندگان استان ها نیز در تلاش برای افزایش سهم اعتباری و بودجه ای استان هستند تا از تنزل سهم بودجه ای استان جلوگیری کنند و بتوانند از این مسیر توسعه و رشد استان را رقم زده و پروژه های عمرانی خوبی در استان خود اجرایی کنند.
استان یزد نیز از این قاعده نباید مستثنی باشد اما با توجه به تجربیات گذشته که در سال های پیش به دست آمده اینطور به نظر می رسد که نمایندگان استان چندان در زمینه افزایش سهم اعتباری استان موفق نبوده و آنگونه که باید نتوانستند برای استان یزد کاری انجام دهند.
از سویی یزد از جمله استان هایی است که درآمد بالایی برای کشور دارد و به واسطه وجود انبوهی از معادن و فعالیت های معدنی و صنعتی که در استان انجام می شود مالیات و درآمد خوبی به دولت پرداخت می کنند اما در دریافت اعتبارات از آخرین استان هایی است که سهم می برد.
کاهش ۶۷ درصدی اعتبارات در سال جاری که سال ۹۶ بسته و تعیین شد خود نیز گویای این امر است که مجمع نمایندگان استان که در راس آن نیز صباغیان بافقی قرار دارد توانایی خوبی برای لابی و چانه زنی در این خصوص را نداشته و امسال نیز وضعیت به مراتب از سال پیش بدتر خواهد بود.
از سوی دیگر اما یزد بدون استاندار بوده و با بحرانی چون آب مواجه است که این روزها به شدت همه مسئولان و نمایندگان را سرگرم کرده و همین موضوع نیز موجب شده تا تمرکز کافی بر روی سهم بودجه ای و اعتباری استان نباشد. البته این مهم ارتباطی با سرپرستی اداره شدن استان ندارد چه که تدوین بودجه تقریبا از دو ماه گذشته از تسوی دولت بوده و استان های مختلف برای گرفتن سهم مناسب از بودجه کل کشور در تلاش بوده اند.
کارشناس اقتصادی استان یزد در اینباره اظهار داشت: درست در این زمان طلایی، استان یزد وارد فاز باز نشستگی استاندار یزد؛ محمود زمانی قمی و تعیین جانشین همچنین حواشی حملات مکرر به خط لوله انتقال آب شرب از کوهرنگ بوده است.
عباس علوی راد با بیان اینکه تعیین بودجه سال آینده استان یزد پرسش هایی را در اذهان ایجاد می کند ادامه داد: متاسفانه استان یزد در سال گذشته رتبه خوبی در این زمینه نداشت بنابر این نمایندگان باید در این زمینه تلاش داشته باشند اما مشخص نیست که کسی در استان پیگیر بهبود این جایگاه است یا خیر.
وی با بیان اینکه استان یزد با بودجه عمومی ۱۱۱۴/۶ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ از نظر سهم بودجه کل کشور در رتبه ۲۳ استان های کشور قرار داشت اضافه کرد: یزد از نظر درآمدهای استانی در رتبه دوازدهم، بیشترین کسب درآمد میان استان ها قرار داشت، اما از نظر میزان تخصیص اعتبارات هزینه ای، در رتبه بیست و سوم بود که این نشان از بی عدالتی محض برای استان دارد.
تحلیلگر مسائل اقتصادی استان با تاکید بر اینکه باید کسی در استان به فکر کاهش این بی عدالتی در بودجه سال ۹۸ باشد عنوان کرد: علیرغم ثبت جهانی شهر یزد در سال گذشته، اعتبارات عمرانی استان در لایحه بودجه سال جاری کل کشور نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۶ بیش ۱۶ درصد کاهش یافت.
وی با تاکید بر اینکه این موضوع خسارت به استان یزد بود اظهار داشت: آیا کسی در استان در پی جبران این خسارت عظیم در بودجه سال ۹۸ خواهد بود یا توجهی به آن نمی شود.
علوی راد با اشاره به اینکه تدوین بودجه و ضریب بازگشت استانی نشان می دهد که یک استان تا چه اندازه از درآمدهای خود برخردار خواهد بود تصریح کرد: این مهم در بودجه سال جاری نشان داد که استان امکان برخورداری کمتر از ۷۰ درصد درآمدهایش را در سال جاری داشت لذا باید کسی به فکر بهبود این ضریب مهم برای استان در بودجه سال ۹۸ باشد.
البته بر کسی پوشیده نیست که تیم اقتصادی استان نیز از قدرت چندانی برخوردار نبوده و اقداماتی که در استان در خصوص سرمایه گذاری، اشتغالزایی و حفظ اشتغال موجود صورت گرفته است به اذعان فعالان بخش خصوصی از ضعف تیم اقتصادی استان بوده است.
با توجه به اینکه در روزهای پایانی بررسی بودجه سال ۹۸ کشور در دولت هستیم، کارشناسان اقتصادی توصیه می کنند تیم اقتصادی استان صرف نظر از زمان تعیین استاندار جدید یزد و با حمایت مجمع نمایندگان محترم مجلس در استان حداکثر تلاش ممکن برای بهبود بودجه استان در سال ۹۸ را داشته باشند و نتیجه اقدامات خودر را شفاف برای مردم بیان کنند.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
 • داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

  داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد

  کلاف سردرگم میدان مهدیه داستان چهارراهی که اشتباهی میدان شد عاطفه ابراهیمی اگر می‌خواهید یکی از جالب‌ترین و درعین‌حال خسته‌کننده‌ترین ترافیک عمرتان را تجربه کنید، ابتدای شب ...

 • یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

  یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

  اندر مصائب ترافیک در خیابان سید گل سرخ یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد علی‌محمد آخوندا خیابان سید گل سرخ در سال ۱۳۵۰ با تخریب تعداد ...

 • ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

  ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد

  فراموشی فرهنگ رانندگی در خیابان‌های یزد ترافیک در آینده نزدیک شهر را می بلعد شادی شفیعی شهر یزد شلوغ و نامنظم شده، نقض قوانین راهنمایی رانندگی هم باعث ...

 • مردم یزد خیلی سیاسی شدند

  آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در گفتگوی اختصاصی با پرگار: مردم یزد خیلی سیاسی شدند مهدی زمان زاده / عاطفه ابراهیمی هماهنگی برای مصاحبه با آیت‌الله سید ...

 • وقتی همه زیر خط فقر هستیم

  وقتی همه زیر خط فقر هستیم مهدی زمان زاده نیمه اسفندماه ۱۴۰۰ بود که رئیس‌جمهور در جلسه‌ای اذعان کرد "دولت امکانات کافی برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق ...

نظرات و دیدگاه ها
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.