نبود جای پارک، معضلی قدیمی در خیابان های شهر جهانی

شهری که کوچه پس کوچه هایش پارکینگ شد

نبود جای پارک، معضلی قدیمی در خیابان های شهر جهانی

ابوالفضل محمدی

 

 

نبود جای پارک در خیابان های شهرجهانی یزد که بخش عمده­ای از فعالیت­های تجاری، بازارها، ساختمان‌های پزشکان، داروخانه‌ها در هسته مرکزی شهر هستند، یک معضل جدی و البته قدیمی برای یزدی ها به شمار می­رود که همواره خود را به شکل­های مختلفی از جمله بوق ممتد ماشین‌ها، پارک دوبله در معابر، نزاع و درگیری برخی شهروندان با هم و یا توقف­های کج و مزاحم خود را نشان داده و هر روز دامنه آن گسترده تر می شود و راه گریزی از آن نیست.

به گزارش خبرنگار پرگار، در مورد مشکل کمبود پارکینگ در شهر جهانی یزد بارها و بارها صحبت شده و از رسانه و کارشناس و مسئول گرفته تا صحبت های عموم مردم که از مدیریت نابسامان مسئولان شهری در رنج هستند و این معضل به قوت خود باقی ماده که هیچ حتی گسترده تر هم شده است.

رعایت نکردن ضوابط شهرسازی، جلوگیری نکردن از مهاجرت های بی رویه به واسطه صنعت و تولید و از سوی دیگر بی میلی مردم برای استفاده از حمل و نقل عمومی که ناشی از ضعف این سیستم ها است از جمله عوامل بروز چالش و معضل پارکینگ است. گرچه یزد کلانشهر نیست اما به نسبت جمعیت و بر اساس معابر و بافت شهری که برای آن تعریف شده است، بیش از حد ظرفیت وسایل حمل و نقل شخصی را در خود جای داده و مسئولان هم به تعدد پارکینگ های درون محله­ای دلخوش هستند.

کمبود پارکینگ در سطح شهر یزد از هسته مرکزی به نقاط حاشیه­ای نیز رسیده و تقریبا در همه خیابان­های شهر جایی برای پارک خودرو نیست، این موضوع علاوه بر اینکه موجب سردرگمی شهروندان برای پارک خودرو می‌شود، نقش بسیار زیادی نیز بر افزایش معضل ترافیک دارد اما همچنان متولیان امر اقدامی جدی برای رفع آن انجام نداده اند. نبود پارکینگ موجب شده بسیاری از کوچه‌ها به محل پارک خودروها تبدیل شود که این خود انتقاد و گلایه شهروندان را به دنبال دارد.

شهرداری‌ به عنوان متولی احداث پارکینگ آنچنان که باید ‌و شاید در این مقوله ورود نکرده و در مواردی حتی غفلت نیز کرده است؛ چنانکه دریافت جرائم ناشی از حذف پارکینگ در مراکز و ساختمان‌های تجاری و پزشکی خود به این معضل دامن زده است.

کوچه و پس کوچه های شهر پارکینگ شد

در هر کوچه و پس کوچه که سر می زنیم مملو از خودرو شده و پارک های دوبل و سوبل هم وضعیت را بدتر کرده است. نبود پارکینگ هم سبب شده تا شهروندان حق خود بدانند که خودروی خود را «دوبل و سوبل» در عرض خیابان ها پارک کنند، بماند که این حرکت، اقدامی مغایر با فرهنگ شهرنشینی و ترافیکی است و مشکلات بسیاری را برای شهروندان اعم از عابران پیاده و کسانی که به صورت درست خودروی خود را در عرض خیابان ها پارک کرده اند، بوجود می آورد اما در موارد متعددی هم دیده شده که ماموران راهور با دیدن چنین پارک هایی تنها تذکر می­دهند و راننده خاطی هم نسبت به قانون بی توجه است.

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۳ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.