هر جا که حادثه‌ای باشد، آنجا حضور داریم

روایتی از تلاش‌های امدادگران هلال‌احمر که دیده نشد

هر جا که حادثه‌ای باشد، آنجا حضور داریم

شادی شفیعی

بارش‌های سیل‌آسای مردادماه آن چهره از خشم طبیعت را نشان داد که طغیانگر بود و بی‌رحم. عده معدودی عزیزانشان را از دست دادند و بسیاری تمام سرمایه‌های عمرشان را. پدیده “مونسون” و سیل بی‌رحم تابستانی به یزد هم رسید. کارشناسان می‌گفتند فقط کافی بود که هشدارها جدی گرفته شود؛ آن‌وقت سیل تابستانی چنین بی‌رحم نمی‌شد. سیلی که اگر تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها نبود، اگر هشدارها به موقع می‌رسید و جدی گرفته می‌شد جز رحمت در خشکی تابستان زحمتی نداشت. ولی سیل اتفاق افتاد و شرایط از آنچه که ما فکر می‌کردیم، بدتر بود.

حضور پررنگ جمعیت هلال‌احمر

در میان عکس و تصاویری که از مناطق سیل‌زده استان در شبکه‌های اجتماعی یا خروجی خبرگزاری‌ها دیده می‌شد، حضور امدادگران جمعیت هلال‌احمر یزد چشمگیر بود. امدادگرانی که حضورشان برای افراد آسیب‌دیده قوت قلب بود. افرادی که با آمدنشان در هر حادثه‌ای آرامش به وجود می‌آید. حضور امدادگرانی که سال‌های سال دانش فنی و مهارت امدادرسانی را به‌صورت تخصصی و علمی کسب کردند و در طول سال مهارت‌ها را بازآموزی کردند و برای مواجه با هر نوع بحرانی آموزش‌دیده‌اند بهترین امدادرسانی را می‌توانند داشته باشند. سیل اخیر یزد بهانه‌ای شد برای گفتگوی پرگار با سه امدادگر جمعیت هلال امر یزد به نیابت از جمعیت هلال‌احمر استان و به پاسداشت زحمت این افراد در حوادث مختلف. امدادگرانی که در هر حادثه‌ای حضور پررنگ و مؤثر دارند؛ از سیل و حوادث جاده‌ای گرفته تا حادثه تلخ قطار مشهد – یزد.

زلزله بم؛ آغاز فعالیت امدادی

محمدحسن احمدی از امدادگران باسابقه استان و متولد سال ۵۲ است که از سال ۱۳۷۲ وارد جمعیت هلال‌احمر شده: “آن زمان هنوز سازمان جوانان نبود، مرکز پرورش اسلامی بود و در آنجا با فعالیت‌های هلال‌احمر آشنا شدم و تا سال ۸۰ در حوزه جوانان فعالیت و دوره جوانان را طی کردم که البته آن موقع هنوز آموزش‌های تخصصی در بحث امداد نبود؛ اما شروع فعالیت امدادی من سال ۸۲ و هم‌زمان با زلزله بم بود که عنوان مسئول امور جوانان هلال‌احمر بافق  به شهر بم اعزام شدم و می‌توان گفت که آموزش‌های تخصصی امدادی از سال ۸۲ رسمیت یافت و به‌طورجدی آغاز شد.”

سازمان جوانان؛ درگاه ورودی

احمدی از سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان درگاه ورودی این جمعیت نام می‌برد و می‌گوید: “سازمان جوانان، ورودی جمعیت است و غنچه‌های هلال‌احمر شروع راه است. بعد از آن وارد سازمان جوانان می‌شوند و کم‌کم مدارج علمی را هرکسی بر حسب علاقه خود طی می‌کند و در رسته‌های امدادی باتوجه‌به آموزش‌هایی که دیده‌، به‌عنوان امدادگر در مجموعه‌های امدادی فعالیت می‌کند.”

 

ادامه مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.