گزارشی از ورشستگی بیمارستانها در یزد

انگلیسی های بیمارستان ساز در یزد


اندکی پس از ورود «دکتر وایت» به یزد، بازرگانی زرتشتی به نام «گودرز مهربان» یک کاروانسرای بزرگ و زیبا را با تمام متعلقاتش از جمله منزلی در مجاورت آن برای احداث ساختمان بیمارستان مردان اهدا نمود. ساختمان خاص این منزلگاه موقتی کاروان ها به نحوی شگفت با استفاده ای که بیمارستان از آن می خواست بکند متناسب از آب در آمد. حیاط اصلی مرکزی که زمانی جای خران و اسبان و قاطران و شتران بود مبدل به باغ زیبایی شد و حجره های قدیمی ساربانان و چارواداران و مکاری ها به اطاق ها و بخش های استراحت و درمان و سایر اقدامات خیرخواهانه بیمارستانی تبدیل شد. 
زرتشتیان ۲۰۰ پوند و مسلمانان نیز مبالغی برای احداث این بیمارستان پرداختند. مریض خانه انگلیسی ها در یزد که پس از واحد «کرمان» و پیش از واحد «شیراز» آغاز به کار کرد، همانند بیمارستان های این دو شهر به نام «بیمارستان مرسلین انگلیس» نامیده شد. میسیونر های مسیحی، یک سال بعد، بیمارستانی جدید برای زنان و زایمان در یزد تاسیس کردند.
در ابتدا، بیمارستان مردان یک پزشک تمام وقت و سه دستیار ارمنی داشت و بیمارستان زنان که کوچک تر بود توسط یک بانوی پزشک اداره می شد که از سال۱۲۸۰ دو دستیار ارمنی آموزش دیده در «بیمارستان جلفای اصفهان» به یاری وی شتافتند.
هر دو بیمارستان دارای بخش های ضد عفونی شده مناسب با تخت های خوب، درمانگاه و اطاق تشریح بود. در ضمن در بیمارستان مردان، یک اطاق تاریک خانه هم برای جراحی و درمان بیماری آب مروارید که در یزد شایع بود اختصاص داشت. 
از اواسط سال ۱۲۸۳ خورشیدی دیگر مردم ارزش کار های درمانی انگلیسی ها را فهمیده بودند. در آن زمان افزون بر یک بیمارستان مردان با درمانگاه به مدیریت آقای دکتر هنری وایت و یک بیمارستان زنان با درمانگاه به مدیریت خانم دکتر السی تایلور در شهر، دو دوا خانه هم در روستا های دور دایر شده بود و اینچنین صنعت پزشکی به استان یزد رسید و اینک بیش از صد سال از آن روزها می گذرد.
هم اکنون بالغ بر بیست بیمارستان بزرگ دولتی و خصوصی در استان فعال است و تعداد بسیار زیادی درمانگاه دولتی و خصوصی نیز به مردم خدمات میدهند که بخشی از آنها شبانه روزی هستند.
صنعت پزشکی از گذشته های دور در یزد بر شانه بخش خصوصی بوده و تجربیات ارزشمند و چهره های فاخر و ماندگاری همچون دکتر مجیبیان و مرتاض و … را در تاریخ یزد به یادگار گذاشته است.

این روزهای صنعت پزشکی در یزد


اما گویی این روزها حال بیمارستان های یزد خوب نیست وخود به سان بیماری هستند که با کپسول اکسیژن روزگار سپری میکند و به شوک بزرگی برای ادامه حیاتشان نیاز دارند.
ماجرا از این قرار است که به دلیل اجرای طرح تحول سلامت و هزینه های بسیار زیاد آن، شرکت های بیمه با کمبود پول مواجه شده و به همین دلیل فاکتورهای ارسالی بیمارستان ها را پرداخت نکردند.
بدهی های بیمارستان ها از یک ماه تاخیر به یکسال رسیده است و گفته می شود برخی بیمارستان ها هنوز درحال نقدکردن طلب های در سال قبل هستند.
مبالغ این طلب ها در هر بیمارستانی در یزد تا ده ها میلیاردتومان رسیده است و این طلب سنگین تاثیر بسزایی بر عملکرد بیمارستان ها در حوزه مدیریت شده اند.
خبرهایی از احتمال تعطیلی بخش یا بخش هایی از برخی بیمارستانها تا تعطیلی کامل بیمارستان دست به دست شده است و حتی برخی از این مراکز درمانی را مجبور به تعدیل نیرو و پرسنل خود کرده است.
مدیر یکی از بیمارستان های خصوصی در یزد در گفتگو با خبرنگار پرگار با تایید بحران مالی بیمارستانها گفت: مشکل طلب های وصول نشده بیمارستان ها از بیمه ها، در کل کشور هست و جالب آنکه حتی بیمارستان های دولتی هم چنین مشکلی دارند اما چون آنها حقوق پرسنلشان از ردیف های دیگر بودجه دولتی تامین می شوند هنوز مثل بخش خصوصی دچار چالش جدی نشده اند.
وی با اعلام اینکه انتشار اسم من ممکن است تبعاتی برای مجموعه ما داشته باشد و خواست نامش منتشر نشود، گفت:این بدهی ها به شدت بر مدیریت بیمارستانها تاثیرگذاشته است. بیمارستان برای مدیریت به گردش مالی نیاز دارد تا بتواند خدمات مناسب به بیمارش بدهد، هزینه حقوق و پزشکان را پوشش دهد، تجهیزات و امکانات تهیه کند، سیستم هایش به روز و دستگاه ها مدرن باشند.


تعطیلی بیمارستان ها نزدیک است؟


این مدیر بیمارستان بخش خصوصی و موفق در یزد در پاسخ به این سوال که ماجرای ورشکستگی بیمارستا نها تا چه حد واقعیت دارد، گفت: اگر روند به همین صورت ادامه پیدا کند این اتفاق نامبارک می افتد.هرچند بیمارستان ها یک مرکز خدمات عام هستند ودر بنگاه اقتصادی هستند و باید درآمد و هزینه آنها باهم سازگار باشد اگر این رابطه بلنگد، بی شک دچار مشکلات می شوند.
وی در خصوص اینکه بیمارستان های یزد اکنون در چه مرحله ای هستند، گفت: بیمارستان های خصوصی یزد هرکدام داستان خودشان دارند اما درد مشترک آنها طلب های وصول نشده است. نمیتوان گفت که تا چه زمانی ورشکستگی اتفاق می افتد چرا باید آیتم های مختلفی مثل نحوه مدیریت بیمارستان، تعداد تخت و تخت های خالی، بحث پزشکان و پرسنل و ده ها شاخص دیگر را بررسی کرد اما همه در یک نکته مشترک هستند که خدای ناکرده اگر روند موجود ادامه داشته باشد ناگزیر هستند در مرحله اول بخش های مختلف بیمارستان را تعطیل کنند و این مسئله یعنی تعدیل پرسنل و پزشک و از همه مهمتر حذف ارائه خدمات به مردم بیمار و که به نظر من به زودی خبرهایی در این خصوص خواهید شنید.
وی در پایان گفت در مرحله بعد هم متاسفانه تعطیلی بیمارستان هاست که یک ضربه محکم به وجهه استان یزد در حوزه پزشکی است و امیدوارم مسئولان امر در این مسئله همت لازم را داشته باشند.
اگرچه صد سال قبل دکتر وایت انگلیسی با کمک های خیریه مردم یزد توانست صنعت پزشکی را در استان پایه گذاری کند اما امروز به مدیریت صحیح در حوزه دولت نیاز است تا راه سنگلاخ پیش روی صنعت استراتژیک و البته پردرآمد پزشکی جان تازه ای بگیرد تا هر روز خبر اخراج پرسنل این بیمارستان و مهاجرت فلان پزشک حاذقی را نشنویم.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.