وقتی همه زیر خط فقر هستیم

وقتی همه زیر خط فقر هستیم

مهدی زمان زاده

نیمه اسفندماه ۱۴۰۰ بود که رئیس‌جمهور در جلسه‌ای اذعان کرد “دولت امکانات کافی برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق را دارد و ریشه‌کنی فقر نباید به ۱۴۰۱ برسد”. حالا در پایان مهرماه ۱۴۰۱ رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار اعلام کرده که خط فقر نسبی خانوارها در ایران به بیش از ۱۸ میلیون تومان رسیده است. اگرچه در اعلام این رقم باید درآمد خانوار و همچنین شرایط زندگی در مناطق مختلف کشور را نیز در نظر گرفت؛ اما اگر این رقم واقعی خط فقر باشد به این معناست که بخش عظیمی از مردم ایران در فقر به سر می‌برند.

در همان جلسه رئیس‌جمهور گفت: “به‌هیچ‌وجه نمی‌توانم بپذیرم افرادی در این کشور برای امکانات اولیه زندگی مشکل دارند، این قابل‌قبول نیست”. مسئله این است که این موضوع برای شهروندان هم قابل‌قبول نیست و ما به‌عنوان مردم سؤال می‌کنیم و شما باید پاسخگو باشید. اصلاً کدام دولت در کاهش فقر و نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی موفق بوده که شما یک‌شبه راه صد‌ساله را طی کنید و از ریشه‌کن کردن فقر بگویید؟! آن هم در کشوری که طبق آمار دولت، بیش از ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت بسته حمایتی و یارانه هستند. چه‌بسا مردمی که تنها منبع درآمدشان همین یارانه است.

اصل ۴۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر اشاره دارد و بر مبنای تأمین نیازهای اساسی شامل مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش‌وپرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای همه همچنین تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به‌منظور رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند، استوار شده است. سؤال این است ایران ۸۰ میلیونی، چند گام به این مهم نزدیک شده است که از ریشه‌کن کردن فقر مطلق بگوییم؟

مقابله با فقر یک مقوله کوتاه‌مدت نیست نمی‌توان فقر مطلق را در چند ماه و یا یک سال ریشه‌کن کرد، بااین‌حال دولتی که وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌اش، ماه‌ها بدون وزیر بوده، کشوری که با تحریم‌های شدید روبروست، سوءمدیریت در زمینه اقتصاد مشهود است و فساد و رانت اقتصادی سروصدای همه مقامات را درآورده، چگونه می‌تواند از ریشه‌کن کردن فقر مطلق حرف بزند؟!

 

ادامه مطلب در مجله پرگار

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.