پرگار جدید با نقد وضعیت مدیریت بافت تاریخی یزد

هفته نامه پرگار در شماره جدید خود با انتشار عکسی از یک کوچه در بافت تاریخی یزد نوشته است:

عکسی که در کنار این مطلب قرارداد که یه کوچه کاهگلی و بی نهایت مخروبه را نشان میدهد. وضعیت سیم کشی، روشنایی و لوله های گازشهری بی نهایت عجیب و گیج کننده و صدالبته غیرفنی و خطرناک است. وضعیت نمای کف سازی و بدنه سازی و از همه مهمتر برداشتی که مخاطب از ساکنین خانه‌های کوچه می کند بسیار ناراحت کننده است. این عکس در روستای دورافتاده یا محلات حاشیه یزد، ثبت نشده است بلکه دقیقا برعکس، در قلب بافت تاریخی و در کنار خانه معروف امام حسینی و دقیقا در مسیر یکی از مهمترین مسیرهای گردشگری یزد ثبت شده است. جایی که به سادگی در دسترس گردشگرات کنجکاو، مدیران دلسوز و مردم است. این عکس ثابت میکند بافت تاریخی یزد امروز وضعیت هشدار دهنده ای دارد و چنانچه مدیران کاربلد و با برنامه با تخصص میراث فرهنگی بر سرآن نباشند به زودی عنصری به نام گردشگری پوشالی باعث تخریب آن می شود. باید گفت حدود چهارصد روز از ثبت بافت تاریخی یزد در سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث بشری گذشته است. قبل از ثبت اکثر دلسوزان و مدیران و بیش از همه، مردم، انتظار داشتند با ثبت یزد در یونسکو، زمینه افزایش فعالیت در بافت تاریخی و مهمتر از همه، بهبود وضعیت نگهداری این بخش از شهر رقم بخورد.
گذشت این چهارصد روز نشان داد که متاسفانه نه تنها ثبت جهانی کمکی به بهبود وضعیت زندگی و مشکلات آن نکرده بلکه برعکس، عنوان جهانی بودن باعث بروز برخی مشکلات دیگر شده است.
وضعیت ثبت جهانی دقیقا چنین حسی را به همه داده که گمان می شد تا قبل از ثبت باید همت و حمیت لازم برای حل مشکلات بود. سطح توقع مردم بالا رفت و همین که به ثبت رسید انگار از روی پل بلندی پریدیم. دیگر نیازی به مراقبت از بافت حس نشد، دیگر استاندار و مدیرانش کمتر توجه کردند، طبیعی بود، ثبت شدیم و دیگر نیازی به مراقبت ۲۴ساعته از بافت و ایجاد منظر برای ارزیاب های یونسکو نبود.
باید گفت توجه بیش از حد مدیران ارشد به مقوله گردشگری آنهم از نوع گردشگری پوشالی باعث شده کمتر توجهی به میراث فرهنگی و مرمت شود و از این رهگذر متاسفانه تخریب و از بین رفتن بافت تاریخی در کوتاه مدت نصیب شهر جهانی یزد خواهد شد. بدون آنکه به آمارهای عجیب مدیران در حوزه میراث فرهنگی توجه کنید کافی است ساعتی در کوچه های بافت تاریخی قدم بزنید تا بدانید به زودی با مخروبه ای ۵۰۰ هکتاری در قلب شهر مواجه اید.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.