چرایی حملات مکرر به لوله آب انتقالی به یزد

چرایی حملات مکرر به لوله آب انتقالی به یزد

پرگار| در چند هفته اخیر، حجم بی سابقه ای از تعرض پی در پی به خط لوله آب انتقالی به یزد صورت گرفت. این حملات از جانب کشاورزان منطقه شرق اصفهان خصوصا در ورزنه، قارنه، اژیه و … بود که با روش های مختلف از جمله تخریب تیربرق تامین کننده ایستگاه های پمپاژ آب، تخریب حوضچه های مسیر آب و صدمه به لوله اصلی و … انجام شده است.
جالب آنکه در یکی از حملات که کاملا با اطلاع رسانی قبلی و هفت دستگاه لودر صورت گرفت و هیچ اقدامی پیشگیرانه از سوی مسئولان و شورای تامین استان اصفهان برای جلوگیری از آن صورت نگرفت. این رفتار برخی مدیران اصفهان، شائبه هماهنگی بین خرابکاران و مسئولان را در اذهان تقویت کرده است.
به هرحال از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۷ مرتبه خط انتقالی مورد تعرض قرار گرفته و عملا استان یزد و اصفهان در دو سوی کارزار جنگ بر سر آب قرار گرفته اند.
طالبی، سرپرست استانداری یزد در یادداشت اینستاگرامی در خصوص این تعرضات چنین نوشته است: – علت تخریب( خط لوله آب یزد) را می‌دانیم؛ اعتراضات دامنه دار کشاورزان شرق اصفهان، مطالباتی که دارند، بی توجهی هایی که به برخی از این مطالبات شده و در نهایت ضعف در مدیریت و کنترل تجمعات از سوی نهادهای مسئول
از چند روز پیش، هشدارهای لازم در خصوص امکان وقوع چنین حادثه‌ای داده شد و روز گذشته نیز، تماس های مستمری با مسئولان امنیتی کشور، وزیر محترم نیرو و مسئولان اجرایی و انتظامی استان اصفهان داشتم تا حساسیت بیشتری نسبت به شرایط استان یزد و تهدیدهای صورت گرفته اکه می‌توانست بحرانی بزرگ را به دنبال داشته باشد، معطوف شود.
در سطح استان نیز اطلاع رسانی به منظور کسب آمادگی های لازم و نیز بکارگیری ظرفیت های مختلف برای دفاع از نیاز ضروری استان به آب شرب انتقالی صورت گرفت. در این رابطه علاوه بر ارتباط مستمر با مدیر عامل آب منطقه‌ای، مذاکرات و هماهنگی هایی با نماینده محترم ولی فقیه در استان، نمایندگان مردم استان در مجلس و اعضای شورای تأمین استان صورت گرفت و بلافاصله اقدامات لازم برای تعمیر سریع خرابی ها و نیز مدیریت مصرف در استان تا زمان وصل مجدد آب انتقالی که دو روز زمان می برد، به عمل آمد.
من از مطالبات به حق مردم استان یزد، آگاهم و نیز این اطمینان را می دهم که پیگیریهای مستمری حول این موضوع انجام شده اما همانگونه که همگان به آن واقفند اتفاقات روی داده خارج از محدوده مسئولیت اعضای تأمین استان بوده و متاسفانه مصوبات مراجع عالی امنیتی کشور در این زمینه اجرا نشده است.
مصوبات وزارت نیرو در کنار سخاوت این روزهای آسمان، امیدوارمان می کند تا از این پس شاهد اتفاقاتی این چنین که سرمایه های اعتماد و دلبستگی های مشترک مردم یزد و اصفهان را مورد آسیب قرار می دهد، نباشیم. توجه به معیشت و توسعه منطقه شرق اصفهان مورد تاکید ما نیز هست. می توان منافع مشترک یزد و اصفهان را ملحوظ داشت و در این زمینه اقدامی مشترک را استارت زد. ذهنیت‌هایی نادرست در خصوص محل مصرف آب انتقالی به یزد وجود دارد و همانگونه که قبلا گفتم، باز از نمایندگان کشاورزان و اعضای شورای شهر و بخش مناطق شرق اصفهان برای بازدید از یزد و بررسی نزدیک موضوع دعوت به عمل می‌آورم.
هرچند طالبی بارها مسئولان ورزنه را به بازدید دعوت کرده اما تاکنون هیچ درخواستی برای بازدید از یزد رخ نداده است.
صباغیان از نمایندگان مردم استان در مجلس در تذکری در صحن علنی نسبت به عدم امنیت خط لوله یزد انتقاد کرد اما دقایقی بعد، موسوی لارگانی یکی از نمایندگان اصفهان گفت: بخش اعظمی از آب انتقالی به یزد در کشاورزی مصرف میشود.
بعد از این حرف نادرست او، رسانه ها و شبکه های اجتماعی در استان از او خواستند مستندات حرفش را منتشر کند یا اینکه به دلیل چنین دروغی، عذرخواهی کند که البته تاکنون با سکوت وی همراه بوده است.
از مجموع رفتارها بر می آید برخی مسئولان اصفهان مقصر ضعف عملکرد خود را، خط لوله آب یزد می دانند و با دادن آدرس غلط به کشاورزان علاوه بر مبرا کردن خود در استانشان، از مسئولان کشوری هم باج گیری میکنند.
هرموقع اصفهان در تنگنای مدیریتی قرار گرفته، چند روز بعدش، خط لوله آب یزد آسیب دیده است. به نظر می رسد باید علاوه برمسئولیت حفظ امنیت، مسئولیت ترمیم خط هم به اصفهانی داده شود تا زین پس هزینه های تخریب هم خودشان بدهند.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.