چرا دنبال استاندارِ غیربومی برای یزد هستید؟

پرگار| مهدی زمان زاده| با عملیاتی شدن قانون منع فعالیت بازنشستگان در پست های اجرایی، زمانی قمی، استاندار کهنسال یزد هم مجبور به خداحافظی از صندلی خود شد.
رفتن زمانی قمی، استان را بار دیگر در تب و تاب ماجراهای انتخاب استاندار جدید قرار داده است. اما این بار برخلاف همیشه، ماجرا کمی متفاوت است. خبرها حاکی است بسیاری از بزرگان استان به دنبال استاندار غیریزدی می گردند.

استاندار بومی یا غیربومی؟

در زمانه ای هستیم که بومی یا غیربومی ملاک قرار گرفتن برای یک انتخاب، نازیبا و حتی کوته بینانه میپندارند. با قبول این اتهام باید اصرار کرد که یزد در شرایط فعلی به مدیر مسلط به شرایط نیاز دارد. اسمش کوته بینی یا قوم گرایانه، هرچه باشد شرایط مدیریتی استان به قدری شکننده و نامووزن است که فرصتی برای مانور شناسایی مدیرغیربومی ندارد.
صدای تقش، هم اکنون در نمودارهای مختلف اقتصادی و اجتماعی توسط اهل فن شنیده شده است.
مهمترین دلیل مخالفت عمومی مردم و کارشناسان با استاندار غیربومی، عدم شناخت او از شرایط استان است. مسئله آنجاست که گاهی شما برای یک امر تخصصی مثل یک بیماری به پزشک مراجعه میکنید. اینکه شما کجایی باشید یا پزشک، مهم نیست چراکه او کارشناسی است که فارغ از مکان و قومیت، باید بر اساس دانشش تصمیم بگیرد.
اما وقتی شما استاندار یک استان هستید، روزانه باید تصمیم های مختلفی بگیرید. شناخت عمیق و مناسب یکی از مهمترین مولفه های تصمیم گیری مدیریتی است. وقتی حتی اسم برخی شهرستان ها را بلد نیستید بی شک نمیتوانید برایش تصمیم درستی هم بگیرید مگر در گذر زمان و با تحقیق زیاد به شناخت برسید. همین نکته عامل مخالفت خیل عظیمی از مردم و کارشناسان است.
بی اطلاعی از روندها، شخصیت ها، مدیران، تجارب گذشته و … از شما یک استاندار غیربومی ضعیف می سازد. در همین چند سال، نمونه هایش را دیدیم. آیا گزیده شده از یک سوراخ، برای چند بار، کافی نیست؟

مدیران غیربومی، هدف رانت خواران

یکی دیگر از مهمترین ضعف های مدیر ارشد غیربومی، شکار شدن است توسط صیاددانی به نام رانت خواران. رانت خواران عموما آدم های زرنگ و چالاکی هستند و از باگ های سیستمی بهره فراوانی می برند. وقتی یک مدیر ارشد که قدرت فراوانی در امضاهای او نهفته است و صد البته شناخت دقیقی از شرایط ندارد به راحتی طعمه رانت خواران چالاک خواهد شد. جالب است برخی چهره ها امروز برای انتخاب استاندار غیربومی برای یزد، تلاش وافری دارند که در خور تامل است.

سرمایه های انسانی یزد، کجاست؟

مدیر وجود ندارد، گزینه بومی برای استانداری یزد نیست و … . اینها حرفهایی است که موافقان گزینه غیربومی استانداری می زنند. جالب انکه عموم این افراد، خود زمانی مدیر ارشد در استان بوده اند و واقعیت این است بخشی از حرفهایشان درست است. یزد با داشتن جوانان با توان علمی و عملی بالا، می بایست دست پر در مدیریت داشته باشد اما فرصت سوزی اکثر این بزرگان در دوره های مختلف مدیریتی، باعث شده است یزد، چالش انتخاب مدیر نه حتی برای استانداری بلکه مدیریت های دیگر هم داشته باشد.
با این حال، چهره های ارزنده و توانمند موثری در استان برای مدیریت استانداری وجود دارند فقط کافی است نگاه شخصی و منفعت طلبی را کنار گذاشته و این چهره ها دیده شوند.
وزارت کشور چندی قبل گفته بود همه استانداراندر کشور، غیربومی هستند اما انتصاب های استانهای همسایه نشان داد، این خبرها نیست. بومی شدن یا نشدن استاندار یزد به عزم و همت بزرگان جناح های مختلف استان یزد بستگی دارد. صدا تق تق شکستن مدار توسعه یزد بلند شده است و اینک به کمک همه یزدی ها نیاز دارد.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.