کدام مسکن، مُسکّنِ درد مردم خواهد بود؟

هر دولت یک طرح مسکن

کدام مسکن، مُسکّنِ درد مردم خواهد بود؟

محمودرضا رحمانی

 

 

طی دو دهه اخیر طرح‌های متنوعی برای التیام تب‌وتاب مسکن و کاهش آلام مردم به‌ویژه جوانان در خصوص تهیه خانه و خروج از اجاره‌نشینی در کشور و شهرهای بزرگ اجرا شده است. از مسکن مهر در دولت نهم و دهم گرفته تا طرح اقدام ملی مسکن در دولت دوازدهم و طرح مسکن زندگی، جهش تولید مسکن و یا نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم، همگی به‌نوعی تلاش کرده‌اند تا در مسیر خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد گام بردارند ولی اشکالاتی در این بخش وجود دارد. اگر نیت و مقصود همه این طرح‌ها یکسان است چرا هرکدام یک نام مختلف و به شکل‌های مختلف و با تسهیلات متفاوت، مگر یک جوان چقدر درآمد ماهانه دارد تا بتواند از عهده اقساط بالای این خانه‌ها برآید!

در طرح مسکن مهر، از سال ۱۳۸۶ ساخت حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور برای خانه‌دار شدن مردم تصویب و آغاز شد و در طول فعالیت دولت دهم فقط ۷۷۰ هزار واحد تکمیل و تحویل مردم شد و مابقی برای دولت بعدی ماند. بااین‌حال تا پایان تیرماه امسال حدود ۲ میلیون و ۶۲ هزار واحد تکمیل و بیش از ۲ میلیون واحد به متقاضیان تحویل شده است.

بنابراین در قالب این طرح بیش از ۲ میلیون خانوار طی ۱۴ سال صاحبخانه شده و از اجاره‌نشینی خارج شده‌اند؛ از سوی دیگر ساخت این خانه‌ها به‌ویژه در شهرهای بزرگ به‌گونه‌ای بوده که انگار یک شهرک جدید ساخته شده ولی مباحث و نیازهای فرهنگی و اجتماعی در آن موردتوجه نبوده که در دولت یازدهم و دوازدهم تأمین خدمات زیربنایی نظیر مدرسه، مسجد، کلانتری، بهداشتی درمانی، فضای سبز از برنامه‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی برای این‌گونه خانه‌ها اعلام شده و اعتبارات لازم تخصیص داده شده است.

در واقع دولت اعتدال چه موافق و چه مخالف ساخت مسکن در دولت مهر بوده یا نبوده می‌بایست واحدهای ساخته شده را تکمیل و خدمات زیربنایی را ایجاد نماید و بیش از ۶۵ درصد مجموع واحدهای مسکن مهر را به اتمام برساند؛ پس همه دولت‌ها در این مسیر زنجیروار به هم وصل هستند هرچند که شاید می‌بایست این زنجیر سردرگم زودتر تکمیل و تجهیز و بافته می‌شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در کتاب وزارت راه و شهرسازی از عملکرد مسکن مهر، یک میلیون و ۹۴۹ هزار واحد مسکن مهر از ابتدای اجرای طرح تا ابتدای تیرماه امسال تحویل شده که عملکرد دولت تدبیر و امید در تکمیل و تحویل واحدهای مسکونی مهر یک میلیون و ۲۵۹ هزار واحد گزارش شده است. عملکرد دولت تدبیر و امید در تکمیل واحدهای مسکونی مهر نسبت به اجرای کل طرح، ۶۵ درصد است.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۸ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.