یادداشت مدیرمسئول پرگار درباره انتشار نشریه

مطبوعات محلی موتور محرک توسعه منطقه ای به شمار می روند در شرایطی که مطبوعات محلی به مسائل و دغدغه‌‎های کلان ملی و بین المللی می پردازند و از کاستی‌ها و نیازها و علائق جوامع محلی غافلند، این خود ما مطبوعات محلی هستیم که با درک واقع بینانه از وظایف و جایگاه خود از طریق اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، نقد و ارزیابی منصفانه و عامدانه سیاستها، برنامه ها، عملکردها، نیازها و ظرفیت های توسعه محلی را معرفی کنیم و با به متن کشاندن دیدگاهها، تحلیل ها و پیشنهادهای کارشناسان محلی به رفع محرومیت و عقب ماندگی منطقه خود یاری رسانیم و بدین وسیله زمینه پیشبرد توسعه پایدار در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی را فراهم سازیم.
برای داشتن مطبوعات حرفه ای و آزاد باید جامعه سالم و پویا داشت و این جامعه نیز بدون چنین مطبوعاتی بوجود نخواهد آمد لذا این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.
پرگار به مثابه دیگر هم‌کیشان خود در عرصه مطبوعات محلی کشور و استان با تنگناها و کمبودهای بسیاری مواجه است که عمده ترین آن مشکلات اقتصادی بویژه گرانی کاغذ است به حدی که ما را بر آن داشت تا مدتی از انتشار آن خودداری نمایند اما از آنجا که برقراری ارتباط و جلب نظر مخاطبان نقش کلیدی در موفقیت یک نشریه دارد بر آن شدیم برای حفظ این ارتباط به رنگ و جلای دیگری دهیم و البته در ازای این تغییر، تولید محتوای داخلی نشریه را کیفی تر با تعداد صفحات بیشتر دنبال کنیم.
در شیوه جدید نگاه‌مان به «پرگار» به عنوان یک منظومه‌ی فکری است که در هر شماره اطلاعات و تحلیل های گوناگون و در حد امکان، عمیق و پرمغزی به مخاطبان عرضه کنیم. همیشه سعی کرده‌ایم اسیر محتواهای سطحی نشویم و از جمع آوری و چاپ مطالبی که مرتبط با مشکلات زودگذر و یا نقدهای سطحی و غیرمنطقی است، دوری کنیم.
رویکردمان ایجاد تعامل میان عموم مردم، مدیران استان، معرفی میراث فرهنگی، دستاوردهای علمی، افتخارات استانی، ترویج فرهنگ شفاهی خاص استان، معرفی جلوه های مادی خلق شده در آثار هنرمندان و نویسندگان بومی منطقه و در نهایت معرفی و آگاهی بخشی به عموم مردم و مسئولان در خصوص توانمندیهای استانی در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.
می‌کوشیم با توسل به اندیشه خردورزان یزدی، دورنمای آینده استان را تجسم کنیم و توانمندی‌ها و کاستی‌های احتمالی را گوشزد کنیم. تلخ یا شیرین، چندان مهم نیست، مهم تولید فکر و ایده و درست نگریستن است.
عمیقاً معتقدیم این راه تمرینی برای درست اندیشیدن و منصفانه قضاوت کردن است و طبیعتاً خالی از عیب و ایراد نبوده است. عاشقانه صفحات نشریه را بسته‌ایم و عاقلانه سخن گفتن را از اساتیدی که با آنها گفتگو کرده و می کنیم، می آموزیم. تلاش‌مان برای گفتگو با مردم، بزرگان و فرهیختگان استان این است که آنچه بدست آورده اند حاصل تلاش، نبوغ و تواضع خودشان بوده است و نه اینکه شهرت‌شان مورد استفاده‌ی نشریه قرار گرفته باشد.
کوششمان بر این است تا بتوانیم موضوعات و مطالبی را ارائه نماییم که علیرغم وجود اطلاعات و ارتباطات گسترده در عالم مجازی، در مورد مسائل روز و مشابهت‌های زندگی مجازی با عالم واقع؛ مخاطب ما قادر شود تا سره را از ناسره و حقیقت را از مجاز تشخیص دهد.
برای تداوم این حضور بیش از پیش نیازمند همراهی و مشارکت تک تک شما خوانندگان در تولید محتوا هستیم تا بتوانیم تریبونی باشیم برای انعکاس دیدگاهها، نظرات و نقدهای مختلف.

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.