یزد در آرزوى توسعه

یزد در آرزوى توسعه

علیرضا عبدی

استان یزد، استانى مرکزی با جاذبه هاى زیست محیطی، تاریخى و غنی محسوب می­شود. توسعه در یزد پس از سال­هاى جنگ شتاب بیشترى به خود گرفت. برای سال­هاى متمادى میانگین نرخ رشد اقتصادى یزد از میانگین کشورى بالاتر بوده است. این نوشتار قصد دارد به نقد اقدامات و فعالیت هاى هشت سال گذشته در یزد بپردازد. بیراه نیست اگر بگوییم مهم ترین اتفاق  ٨سال گذشته، ثبت شهرجهانى یزد باشد. یزد در کنار هشت شهر دیگر جهانى شدن را یدک می­کشند. یزد اما در مقایسه با دیگر شهرهاى جهانى به خوبی از این موضوع منتفع نشده است. عدم توسعه زیرساخت هاى حمل و نقل درون شهرى و برون شهرى مهم­ترین وجه تمایز یزد با دیگر شهرهاست.  ازدحام وترافیک و دشواری دسترسی به مرکز شهر و مراکز تاریخی موضوعی است که گردشگران را به تنگ آورده است.

حتی به نسبت سال ٩٢، تعداد تخت های قابل اسکان هتل های استان رشد زیادی نداشته است. تولدو در اسپانیا درسال ٢٠١٧ میزبان بیش از یک میلیون گردشگر بوده است که این عدد براى یزد در سال­های قبل کرونا در بهترین حالت ١۵٠ هزار نفر تخمین زده می­شود. در حوزه گردشگرى سلامت هم با وجود پیشرفت های محسوس استان نتوانسته­ایم آنطور که باید به درآمدهاى مناسبی برسیم. این درحالی است که کشور ترکیه با ثبت ۴٨ بیمارستان با شرایط استاندارد کمیسیون مشترک بین المللى(JCI) توانسته در کنار دیگر جاذبه های گردشگرى به درآمد خیره کننده ٣۵ میلیارد دلارى برسد.

شاید تنها دستاورد استان از پذیرش بیماران استان های دیگر، مواجه شدن با سهمگین ترین پیک های کرونا در کشور بوده است تا آنجا که مدتی مرگ خیز ترین نقطه دنیا شناخته می­شدیم!

برای مطالعه ادامه مطلب، شماره ۱۷۲ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.