یک‌دم گمان مبر زخیال تو غافلم

یادی از استاد محمدحسین ناصر ترک، شاعر خوش‌نوای یزد

یک‌دم گمان مبر زخیال تو غافلم

بی‌بی زینب مرآت

 

 

 

استاد محمدحسین ناصر ترک شاعر خوش نوا و توانای یزد، نایب الحکومه ای نابینا بود که خورشید وجودش پیوسته روشنی بخش دل‌ها و نورافشان محفل دوستان و همشهریانش بود. او در سال ۱۲۷۰ در محله بعثت یزد (میدان شاه سابق) پا به عرصۀ وجود گذاشت. وی فرزند آیت‌الله میرزا عباس جوانشیر قفقازی و نسبش از طرف مادر به مرجع عالی‌قدر زمان زندیه، میرزا سلیمان نائینی و قبل از او به میرزا محمد اسماعیل موسوی العریضی کلانتر و مجتهد الزمانی یزد و نوۀ مؤمن حسین یزدی، شاعر بزرگ دوره صفوی می‌رسید.

میرزا سلیمان در عهد خود از چنان جایگاهی برخوردار بود که وقتی قاآنی به یزد آمد تحت تأثیر او، قصیده‌‌‌‌‌ای در موردش سرود و شخصیت والای آن فقیه بزرگ را ستود. ناصر ترک از نسب پدری، نوۀ آقامیرزا علی ترک (معاصر فتحعلی‌شاه)، علامه فقیه و عارف شهیر دوره قاجار بود که در نجف هم‌زمان با تحصیل، تدریس هم داشت. وی نتیجه امیر ابراهیم خلیل خان بود که در کتاب خواجه تاج‌دار به قلم ذبیح‌الله منصوری، شرح جنگ آقا محمد خان با ابراهیم خلیل خان آمده است. نیای او امیرالله پناه‌خان رئیس مقتدر ایل جوانشیر و حاکم ۱۷ ایالت قفقاز بود. گفتنی است ضرب سکه پنابادی به عنوان پول رایج اوایل دهه سال‌های ۳۰۰ نیز از اقدامات امیرالله پناه‌خان بوده است. این خاندان تنها کسانی بودند که در جنگ با خواجه تاج‌دار، مغلوب نشدند.

امیرالله پناه خان وقتی دودمانش توسط روسیه قتل‌عام می‌شود به خواهش مرحوم عباس میرزا ولیعهد وقت به ایران آمده ابتدا حاکم شیراز و سپس به همراه فرزندش آقامیرزا علی ترک (پدربزرگ استادمحمد حسین ناصرترک) مقیم یزد می‌گردد، لذا بسیاری از بازرگانان، رجال و روحانیون معتبر استان‌های شمالی کشور از جمله همدانی‌ها، رشتی‌ها، تبریزی‌ها و بادکوبه‌ای‌ها به خاطر وی به یزد آمده و مقیم می‌شوند. مرحوم فتح‌الله مشیرالممالک، رئیس دیوان و امور مالی حکومت قفقاز نیز ازجملۀ آنهاست.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۶ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.