یک بام و دو هوای مخالفت خانواده ها با آموزش حضوری مدارس

آیا خانواده ها برای آموزش حضوری دانش آموزان آماده هستند؟

یک بام و دو هوای مخالفت خانواده ها با آموزش حضوری مدارس

زهرا شاه شوازی

 

 

 

همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی اجباری آموزش‌ها و سوق دادن مدارس به سمت آموزش غیرحضوری در اواخر سال گذشته و تداوم آن در سال تحصیلی جاری به مجموعه نظام آموزشی و در کنار آن معلمان، دانش آموزان و خانواده آنها شوک وارد کرد.

با آغاز سال تحصیلی جدید ۲۱۰ هزار دانش آموز در مقاطع ابتدایی به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونا و نگرانی خانواده‌ها در مدارس ثبت نام نکردند سال گذشته نیز (۹۹-۹۸) حدود ۱۴۰ هزار دانش آموز در همین مقاطع ثبت نام نکردند. در مجموع آمار بازماندگان از تحصیل در مقاطع ابتدایی در سال تحصیلی جاری نسبت به سال گذشته حدود ۳۴ درصد بیشتر شد که بیشترین بازماندگان از تحصیل نیز مربوط به مقطع اول ابتدایی است.

وزارت آموزش و پرورش از طریق ثبت احوال اسامی۲۰ هزار نفر از دانش آموزانی که از مدرسه بازماندند را شناسایی کرد و از خانواده‌ها  به خصوص خانواده دانش آموزان کلاس اولی خواست نسبت به ثبت نام فرزندان خود در مدارس اقدام کنند تا آنها دچار افت تحصیلی نسبت به همسالان خود نشوند. این آمار نشان می­دهد همزمان با شیوع کرونا و آموزش در فضای مجازی، ۲۱۰ هزار دانش آموزانی نه تنها موفق به استفاده موثر تحصیلی از فضای مجازی نشدند، بلکه از حمایت خانواده ها نیز بهره مند نبودند.

تعطیلی مدارس بواسطه شیوع کرونا اگرچه بسیاری از خانواده ها را بواسطه نبود زیرساخت­های آموزشی غیرحضوری و سختی شرایط تحصیل کودکان در منزل، ضعیف شده پایه تحصیلی کودکان کلاس اولی در دروس ریاضی و فارسی دچار نگرانی کرده بود و بسیاری از والدین بر این باور بودند کرونا و آموزش غیر حضوری بیشتر بر دانش‌آموزان ابتدایی اثر گذاشته و با توجه به تغییر کتاب­ها و تخصصی بودن آنها اغلب والدین نمی توانند آنگونه که باید در فراگیری دروس به آن­ها کمک کنند و معتقد بودند که آموزش می­بایست حضوری باشد. اما امروز که تا حدودی خطر ابتلا به کرونا بواسطه واکسیناسیون کاهش یافته هنوز تمایلی به بازگشایی مدارس ندارند و تدریس در سامانه شاد و فضای مجازی را با همه سختی ها و مشکلاتش به حضور فرزندشان در مدرسه ترجیح می­دهند و خوشحالند که فرزندشان از ویروس کرونا در امان است. این در حالی است که اغلب خانواده ها در طی شیوع کرونا دورهمی خانوادگی، خرید و حتی سفر همراه با فرزندشان را داشتند و در بسیاری موارد کلاس­های کودک خود را به صورت مجازی در این دورهمی و گشت گذارها دنبال می کردند.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۳ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.