یک قطره آب انتقالی در کشاورزی یزد استفاده نمی‌شود

صرفه‌جویی ۳۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

یک قطره آب انتقالی در کشاورزی یزد استفاده نمی‌شود

محمودرضا رحمانی

 

 

با وجود تمام حرف و حدیث‌ها درباره مصرف آب انتقالی در کشاورزی یزد و تکذیب چندباره و همیشگی این موضوع از سوی مسئولان این استان و نیز بازدید میدانی برخی نمایندگان و مسئولان دراین‌خصوص، کاهش ۹۳۵ میلیون مترمکعبی آب در ۱۶ سال و کاهش ۳۰ میلیون مترمکعبی آب طی سه سال در این بخش، بیانگر عملگرایی کشاورزان این خطه کویر در صرفه‌جویی است.

همه مسئولان استان یزد بر این نظر تأکید دارند آب انتقالی از سد زاینده‌رود که همواره کمتر از سهمیه درنظر گرفته شده به یزد تخصیص‌یافته، تماماً به بحث شرب مردم اختصاص می‌یابد.

تمامی آب انتقالی به یزد صرف شرب شده است

در این خصوص استاندار یزد با بیان اینکه سال گذشته ۶۵ میلیون مترمکعب آب شرب از خط لوله انتقالی به یزد منتقل شده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه از این خط انتقال سالانه ۹۸ میلی مترمکعب باید به یزد اختصاص پیدا کند، متوسط آب تحویل شده به یزد در طول ۲۰ سال گذشته، ۵۵ میلیون مترمکعب بوده است.

مهران فاطمی با بیان اینکه کل مصرف آب شرب استان ۱۳۷ میلیون مترمکعب و میزان مصرف صنعت ۵۷ میلیون مترمکعب استان است، یادآور می‌شود: یزد پایین‌ترین مصرف آب شرب و بهداشت کشور را دارد.

وی با تأکید بر اینکه تمامی آب انتقالی به یزد صرف شرب شده است، می‌افزاید: چهار میلیون مترمکعب از این آب نیز سال گذشته به روستای ورزنه، پادگان‌ها و نیروگاه‌های در مسیر شرق اصفهان داده شده، ۲ میلیون مترمکعب آب پرت ناشی از تعرض و فرسودگی شبکه بوده و در مجموع سه میلیون مترمکعب با ۱۲ میلیون مترمکعب آب‌شور تلفیق و به صنعت داده شده است.

درباره وضعیت آب کشاورزی و شرب استان یزد نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی نیز همواره بر استفاده از آب انتقالی برای شرب تأکید کرده است.

محمد صالح جوکار با بیان اینکه آب انتقالی یزد به هیچ عنوان در بخش کشاورزی و گلخانه‌ها مصرف نمی‌شود، اظهار می‌دارد که در استان یزد قنات‌هایی با هزار میله چاه و کانال‌های عرضی بیش از ۱۰۰ کیلومتری برای انتقال آب وجود دارد ازاین‌رو، آب انتقالی صرفاً برای شرب مورد استفاده قرار می‌گیرد و آبیاری گلخانه‌ها از آب چاه‌ها و با بهره‌گیری از سیستم‌های نوین آبیاری انجام می‌شود.

 

برای مطالعه ادامه این مطلب ، شماره ۱۷۶ هفته نامه پرگار را از لینک زیر دانلود کنید:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.