یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

اندر مصائب ترافیک در خیابان سید گل سرخ

یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

علی‌محمد آخوندا

یک نفر سیدگل سرخ را نجات دهد

خیابان سید گل سرخ در سال ۱۳۵۰ با تخریب تعداد زیادی از خانه‌های قدیمی شهر یزد در حدفاصل میدان شاه (چهارراه بعثت کنونی) تا امامزاده سید گل سرخ ایجاد و در سال ۱۳۵۲ به طور رسمی افتتاح شد. اهالی یزد کم‌وبیش این خیابان را می‌شناسند. خوشبختانه یا شوربختانه این خیابان در مسیر منتهی به خلدبرین یزد قرار دارد و یزدی‌ها حداقل یکبار هم که شده عبور از این خیابان را تجربه کرده‌اند.

باتوجه‌به قرارگرفتن این خیابان در بافت تاریخی شهر یزد، در طول سال به‌خصوص ایام تعطیلات نوروز، میزبان و پذیرای حجم بالایی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است. تراکم نسبتاً بالای جمعیت این منطقه، وفور مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و هیئت‌های عزاداری پرشمار، وجود پمپ‌بنزین، قرارگرفتن در مسیر خلدبرین و… همه‌وهمه در کنار عرض کم خیابان دست‌به‌دست هم داده تا در طول سال به بهانه‌های مختلف به یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر تبدیل شود. اما …

معلوم نیست کدام نامهندس ناشهرسازی از همان روز اول این خیابان را باریک و کم عرض دوست داشت به‌طوری‌که مجموع عرض دو پیاده‌روی کم عابر از عرض خود خیابان بیشتر است! هیچ بنی بشری تاکنون در طول این بیش از پنج دهه به نتیجه مشخص و قابل قبولی دست نیافته است که چرا پهنای پیاده‌روهای این خیابان (که عابر پیاده چندانی نیز ندارد) بیشتر از پهنای پیاده‌روی دیگر خیابان‌های شلوغ‌تر و پر عابر شهر است؟! همین موضوع سبب بروز مشکلات عدیده و تصادفات جراحتی، خسارتی و منجر به فوت و داغدار شدن خانواده‌های بسیاری در طول این بیش از نیم‌قرن شده است.

در اوایل دهه ۸۰ با شروع به کار شورای اسلامی شهر و پررنگ شدن نقش آنها در عمران و آبادانی، رئیس شورای شهر و شهردار وقت به دنبال درخواست‌های متعدد اهالی در جمع آنها با بیان اینکه مشکل عمده در طرح تعریض خیابان، جابه‌جایی تیرهای برق است، قول دادند در ظرف مدت دو سال نسبت به کاهش عرض پیاده‌روها و تعریض خیابان سید گل سرخ اقدام کنند که این دو سال اکنون به بیست سال رسیده و چندین دوره شورای شهر و شهردار هم روی کار آمده و رفته‌اند و هنوز هم خبری از تعریض نیست!

با یک حساب ساده سرانگشتی هم می‌توان به این نکته پی برد که اگر در طی این بیست سال مسئولان ذی‌ربط در شهرداری و اداره برق، در بدبینانه‌ترین حالت ممکن سالیانه چهار یا پنج تیر برق را هم جابه‌جا کرده بودند اکنون مسافتی به طول حدود دو هزار متر تعریض شده بود درحالی‌که کل طول خیابان از چهارراه بعثت تا سه‌راه فهادان (میدان گل سرخ) به هزار و پانصد متر نیز نمی‌رسد.

 

ادامه مطلب در مجله پرگار:

http://pay.zibal.ir/pargar

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید
نظرات و دیدگاه ها
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.